27 Ekim 2016 Perşembe
Bitlis Köylerinin Temel Sorunları ve Çözüm Yolları
Yazabilmek
Muharrem Ayı ve Hicret
15 Temmuz Devrimini Anlama Üzerine
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Cami Bahçesi mi Yoksa Düğün Salonu mu?
04 Ekim 2012 Perşembe 16:59

Cami Bahçesi mi Yoksa Düğün Salonu mu?

Bitlis merkezde bulunan Gazi Bey Camii bahçesinin gayri İslami düğünler için kiraya verilmesi, tepkilere neden oldu.

Bitlis merkezde bulunan Gazi Bey Camiinin bahçesinin gayri İslami düğünler için kiraya verilmesine tepki gösteren halk, durumu rezalet olarak değerlendirdi.

İki katlı olan caminin alt katı önceleri Kur'an eğitiminin yapıldığı, hafızların yetiştirildiği Kuran Kursu ve insanların ibadetlerini yaptığı ve hala mihrabı olan mescit olarak kullanılıyordu.

Geniş bahçesi ve bu bahçeyi gölgelendiren meyve ağaçların bulunduğu caminin alt katı sonraları vakıflar bölge müdürlüğünce fakir, mağdur ve kimsesizlere sıcak yemeklerin çıkarıldığı vakıflar bölge müdürlüğü Bitlis imareti olarak kullanıldı.

2005'ten sonraki dönemde burası vakıflar bölge müdürlüğü tarafından değerlendirilmesi için belediyeye kiraya verildi. Belediye tarafından kiraya verilen ve çay bahçesi olarak kullanılan bahçede, zaman zaman gayri İslami düğünler de yapılıyor. Cami bahçesinde yapılan bu düğünler halkın büyük tepkisine neden oldu.

Konuyla ilgili görüştüğümüz müftülük yetkilileri ise, buranın il müftülüğüne devredilmesi için vakıflar bölge müdürlüğüne yazılı olarak başvurduklarını ve hala olumlu veya olumsuz cevap almadıklarını belirterek, "Müftülüğümüze devredildiği takdirde orayı tekrar kuran kursu ve mescit olarak kullanacaklarını" ifade ettiler.

Şükrü Tontaş - İLKHA

Bu haber toplam 1479 defa okunmuştur
YORUMLAR
allah günahlarımızı affetsin
kader
bu habere şaşırdım doğrusu nasıl olur böyle bir şey yapılır düğün konvoyu mezarlık, cami yanından geçerken bile sayı gereği çalan müzük aleteri varsa kapatılırken bunlar nasıl olurda caminin bahçesinde düğün yaparlar demek camiyede saygı kalmamış
05 Ekim 2012 Cuma 09:32
SON YORUMLAR