1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. ADİLCEVAZ

  4. Bitlis'in Seçim Analizi

Bitlis'in Seçim Analizi

Bir okuyucumuzun Ak Parti Bitlis Milletvekili adayları ile ilgili yaptığı çarpıcı analiz…

A+A-

Bir okuyucumuzun Ak Parti Bitlis Milletvekili adayları ile ilgili yaptığı çarpıcı analiz… 

Bu seçim sürecinde bazı şeyleri gördüğümüzde tarihin tekerrür ettiğini görüyorum. Adaylarla ilgili konuşulanları görünce aklıma Sayın Zeki Ergezen’in 2002 deki adaylık süreci geldi.

Siyasetle az ilgilenenler hatırlar. Zeki Beyin adaylık sürecinde memlekette acayip bir olumsuz propaganda yapılıyordu. Bu propaganda öyle bir yer tutmuştu ki kendisini tanıyan tanımayan herkes ismini duyunca hemen başlıyordu kendisine atmaya. Kendisi hakkında "Zeko" ve "kör ahlatlı" ifadeleri en hafif ifadelerdi. Kendisi yıllarca vekillik yapmış ancak hep muhalefette kalmış olduğundan ve siyaseten de güçlü olduğundan kendisini ekarte edemeyenler bir merkezden kendisine karşı psikolojik savaş başlatmışlardı. Ama gel gör ki Ak partiden yine aday oldu ve kazanıp bayındırlık bakanı oldu. Bu defa mitinglerde domateslerle yuhalanan ve konuşturulmayan Zeki bey eline fırsat geçince memleketine ve ülkeye hizmet etmeye başladı. Bu defa insanların kendisine karşı hürmet ve saygısı arttı. İnsanlar daha önce yaptıklarından dolayı muhtemelen pişman oldular ve yanlış yaptıklarını gördüler. Bitlis için siyasi bir değer olan şahıslara karşı yapılanların haksızlık olduğunu fark ettiler.

"VEDAT DEMİRÖZ BİTLİS İÇİN ÖNEMLİ BİR FIRSATTIR"

Şimdi aynı durumu Sayın Vedat Demiröz le birlikte tekrar yaşıyoruz. Aynı şeyler bu defa kendisine yapılıyor. Olur olmaz yüzlerce şey hakkında yazılıp çiziliyor. Buna rağmen parti içindeki çalışması ve faaliyetlerine bakılarak kendisi Ak partinin MYK sına alındı. Ülke politikasını belirleyen çekirdek kadronun içinde yer aldı. Bitlis için bu gerçekten çok büyük bir fırsattır. Bu fırsatı hizmete ve yatırıma dönüştürmek için tüm Bitlislilerin Vedat beye sahip çıkması gerekir diye düşünüyorum. Eminim ki Vedat Bey elindeki bu fırsatla Bitlis in eksik kalan tüm hizmetlerini de tamamlayacaktır.

Her partinin adayları bizim gözümüzde kıymetlidir. Ancak hizmet etmek iktidar imkanlarıyla mümkün olmaktadır. Bu iktidarın önemli bir organında görev alan şahıslara da sahip çıkmak Bitlis adına çok önemlidir. Ülkemiz ve bölgemiz için şart olan barış ve huzurun tekrar sağlanması, ekonomik sıkıntıların ve işsizliğin çözümüne dair taleplerimizi ve önerilerimizi birinci elden iletebileceğimiz MYK üyesi Vedat beyin ilimizden aday olması büyük bir fırsattır diye düşünüyorum.

"ZEKİ PEKER, VEDAT DEMİRÖZ İLE BİRLİKTE BİTLİS’İN KADERİNİ DEĞİŞTİRECEK"

Diğer bir aday Zeki Peker ile ilgili bir kaç kelam etmek istiyorum.

Her şehrin kendine göre gerek siyasi gerek İş dünyası alanında faaliyet gösteren değerleri vardır. Bitlis’imiz de bu değerlere sahiptir. Son dönemlerde siyasi değerlerimiz önemli mevkilere gelerek gurur kaynağımız olmuştur. 

Malumunuz olduğu üzere Zeki Peker, yıllardır halkı için elinden geleni imkanları ölçüsünde yapmaya çalışan bir kişidir. Bunu yapan başka işadamlarımızda vardır ancak bunu neredeyse kurumsal bir hüviyete kavuşturan kişi Zeki Peker olmuştur. Cömertliği ve mütevaziliği herkesçe bilinen bir kişidir. Tatvan’a geldiğinde en yakınındaki arkadaşları savar, Kenan ve Celil…

Böyle bir değer halkın gözünde hakkettiği yeri almış ve yine halkın talebi ile Zeki Peker’in siyasete girmesi zorlanmıştır.

Siyasete girince maalesef yine beklenen oldu. Atıp tutmalar başladı. Hepimiz konuşulanları sosyal medyadan zaten takip etmekteyiz. Tekrar etmeye lüzum yok. En çirkini ise ailesinden vurulmaya çalışılması. Efendim işte amcası oğlu dağa çıkmış ve ölmüş, efendim tamamen milletvekilliğinin rantı için aday olmuş vs vs…

Şunu unutmayın ki bizim memlekette dağa akrabası yakını çıkmayan hemen hemen kimse yoktur. Bir şekilde bundan herkes etkilenmiştir. Sırf bu yüzden birini vurmaya çalışmak kusura bakmayın tutmaz. Hele Zeki Peker söz konusu olunca hiç tutmaz. Milletvekilliği rantına gelince; Valla adam bir çok milletvekilinden daha çok itibara sahip. Milletvekili maaşı onun hemşerileri için vermiş olduğu yemek ve çay parasına bile yetmez. Ayrıca biliyorsunuz Zeki bey bir müteahhit. Aldığı işleri layıkıyla ve en güzel şekilde yapan ender müteahhitlerden. Yaptığı işleri hepimiz gözlerimizle görüyoruz. Çoğumuz müteahhitleri hırsızlıkla, işlerini tam yapmamakla suçlamaktayız. Bunda da haklılık payı var. (İşlerini layıkıyla ve hakkıyla yapanları tenzih ediyorum)Ama bugüne kadar Zeki Peker’in yaptığı işlerle ilgili böyle bir ithamla karşılaşmadım. Şahsen iş vermek benim elimde olsa bütün işleri ihalesiz Zeki Peker’e veririm ve arkamı dönerim. Biliyorum ki o iş en güzel şekilde yapılacaktır.

Hizmet edeceği ve bunu en iyi şekilde yapacağı geçmişine bakılınca çok rahat anlaşılabilir. Hele bu amacı için bir de siyasi gücü, ve iktidar gücünü arkasına alırsa eminim ki bir çok hizmete Vedat bey ile birlikte imza atacaktır. 

"BİTLİS HALKINA DÜŞEN GÖREV BU TARİHİ FIRSATI DEĞERLENDİRMEKTİR"

Bence biz Bitlislilere düşen bu tarihi fırsatı değerlendirmektir. Bir genel başkan yardımcısı ile yaptıkları yapacaklarının göstergesi olan bir vekil adayı Bitlis için kaçırılmaması gereken bir fırsattır. Birlikte çalışacak olan bu insanların seçilmesi eminim ki ilimizin de kaderini değiştirecektir. 

Ha bu arada Zeki Peker parayla seçimi alacak diyenlere şahit olduğum bir hususu anlatayım. Hastası olan ve Ankara’ya gitmesi gereken bir hasta yakını Zeki beyi aradı ve yardım talebinde bulundu. Zeki beyin ona verdiği cevap su: "Seçime kadar kimseye bir kuruş yardım yapmama kararı aldım. Çünkü bu husus yanlış anlaşılmalara sebep olmakta ve başka yerlere çekilmektedir. Seçimden sonra gelin, seçilsem de seçilmesem de her zaman yaptığım gibi imkanlarım ölçüsünde gereğini yapacağım. "Şimdi bunu diyen bir adam hakkında seçimi para ile alacak iftirası atılabilir mi?

Siyaset kendi içinde rekabeti gerektirir. Ancak bu rekabette başarılı olmayanların başarılı olanlara karşı iftira ve karalamaya girmesi kadar çirkin bir şey de yoktur. Eğer amaç hizmet etmeye aday olmak ise bu hizmete aday gösterilenlerin arkasında durmak gerekmekte ve her türlü desteği vermek gerekmektedir. İlimiz ancak böyle daha iyi noktalara gelecektir.

Gün, Şahsi çıkarları bir tarafa bırakıp memleket için, çocuklarımız için elimizden geleni yapma günüdür.

www.adilcevaz13.com

Bu haber toplam 2285 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum