1. YAZARLAR

  2. Remzi OTO

  3. Bitlis İçin Sevinmek ve Üzülmek
Remzi OTO

Remzi OTO

Başbakanlık Başmüfettişi
Yazarın Tüm Yazıları >

Bitlis İçin Sevinmek ve Üzülmek

A+A-

16 Nisan Cumhurbaşkanlığı Sistemi seçimi oylamasında Bitlis halkı geçekten çok güzel bir davranış sergileyerek %60’a yakın "EVET" oyu vermiştir. Bitlis halkının bu güzel davranışının ödülü, Bitlis Milletvekili Sn. Vedat Demiröz’ün "Bitlis’e yarım milyar Türk Lirası yatırım yapılacak" açıklamasıyla yöre halkını büyük bir sevince boğmuştur. Bizler de Bitlis için yapılacak her türlü gayreti ve çalışmayı canı gönülden destekliyor, milletvekilimizi kutluyoruz.  

Ancak, burada sorulması gereken soru şu, bu yarım milyar yatırımın hangi alanlara kanalize edileceği ve özellikle işsizliğin yüksek olduğu Bitlis ilinde istihdama katkısının ne olacağıdır? Bu nedenle yapılacak olan yatırımların geçici değil süreklilik arz etmesi gerekir ki bu büyük önem taşımaktadır. 

Bitlis ili ekonomik olarak en büyük kaybını 2008 yılında Tekel ve Tütün fabrikasının kapatılmasıyla yaşamıştır. Çünkü bu fabrika çalışanı, esnafı ve çiftçisiyle neredeyse 50 bin insana hitap etmekteydi. Bu fabrika hem ekonomik olarak Bitlis’e büyük canlılık katıyordu hem de istihdama büyük katkılar sağlıyordu. Bitlis tütünü dünyanın en kaliteli tütünlerinden Amerika’nın Virginia tütünü kalitesinde olduğu, hatta bu tütünden daha da kaliteli olduğu bilinmektedir. Bitlis olarak ne tütünümüze sahip çıkabildik ne de gereken tanıtımlarını yapabildik. Bitlis için yapılacak en güzel ve faydalı şey, 2008 yılındaki özelleştirme neticesinde tekeli satın alan British American Tobacco Tütün Mamulleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile görüşmek, Bitlis tütününü anlatmak ve sigara üretimi için fabrikanın tekrar açılmasını sağlamaktır. Peki, bu yapılabilir mi? Bence siyasette çok güçlü olduğumuz bu dönemde, siyaseten gerekli ve ciddi destekler verilirse, Sayın Cumhurbaşkanımıza da anlatılabilirse, bunun olmaması için hiçbir sebep yoktur. Bu kadar kaliteli bir tütüne sahip olan ilimiz için yeter ki kararlı ve samimi destekler verilsin. Temennimiz bunun gerçekleşmesidir.   

Bitlis için bu güzel haberin sevincini yaşarken, İzmir’de yaşayan bir Bitlisli işadamımız Ankara’ya gelmiş, bizimle tanışmak ve görüşmek için randevu istediler, bizlerde randevu verdik, geldiler görüşüp tanıştık. İşadamımız iki yıl önce Bitlis’e 10 milyon Türk Lirası yatırım yapmak istediğini, fakat Bitlis’te organize sanayi bölgesi olmadığı için mecburen bu yatırımını Van iline yaptığını, üretiminin tamamen ihracata yönelik olduğunu ve şu an itibariyle 500 kişiye istihdam sağladığını söyledi. Bitlis ilinin doğuda organize sanayi bölgesi olmayan tek il olduğunu da söyledi. Açıkçası bu durum beni derinden etkiledi, Bitlis için 500 kişiye iş ve ekmek ne demek, ayağımıza kadar gelen bu fırsatın kaçırılması büyük bir talihsizlik olmuş. Bunun üzerine sorduk soruşturduk, Bitlis organize sanayi bölgesi meselesinin daha yeni çözüme kavuşturulduğu ve yer tahsislerinin yapılmaya başlandığını öğrendik. Bu duyarlı işadamımıza teşekkür ederiz. Temennimiz odur ki, dışarıda yaşayan işadamlarımız kendi memleketleri olan Bitlis’e yatırım yapmak için gerekli duyarlılığı ve gayreti gösterirler.  

Bu arada Bitlis’in bazı il müdürlüklerine atamalar yapılıyor, baktım bu konuda ne yerel ne de görsel basında hiçbir haber yok. Bitlis’te herhangi bir müdürlüğe atamamı olacak, siz Bitlis’te bu makamlara atanacak şube müdürü vs. bulamazsınız!!! Peki bu makamlara kimler atanır? Başka illerden olup, bu makamlarla hiçbir ilgisi ve alakası olmayan öğretmenler, mühendisler, memurlar vs. Peki Bitlis’te bu makamlara atanacak tecrübeli ve ehil olan Bitlisli bürokrat kıtlığı mı var ki atanmıyorlar? Size göre olmayabilir, ama bana göre bal gibi de var, işimize gelmiyor, işin ehlini bırakıp adamcılık oynuyoruz. Nerede kaldı işi ehline vermek, mesele şahıslar değil iştir. 

Bitlis gibi bir ilde nitelikli insan kolay yetişmiyor, yetişen insanları da küstürürseniz, bu insanlar belli bir süre sonra memleketinden kalbi kırık bir şekilde ayrılmak zorunda kalırlar. İl müdürlüklerinde yetişmiş müdür yardımcıları veya şube müdürleri var iken, siz tutup ilgisiz ve alakasız insanları il müdürü yaparsanız, o zaman gönüllerini, emeklerini ve yıllarını bu mesleğe ve memleketine harcamış insanlara yazık edersiniz. Dediğim gibi mesele şahıslar değil, Bitlis’te Kültür ve Turizm İl müdürlüğü yapacak işin ehli müdür yardımcıları ve şube müdürleri vs. yok mu ki, sadece milletvekili danışmanlığı yapmış bir öğretmen il müdürü oluyor. Mademki işin ehli olmayan şahıslar bu kadar başarılı ise, neden kendi illerinde müdür vs olmuyorlar, çünkü olamazlar da ondan. Ama Bitlis ilinde bu tür işin ehli olmayanlar hiç alakası olmadığı halde çok kolay müdür yapılabiliyorlar. Çünkü bizden başka herkes kendi nitelikli insanına sahip çıkıyor, bizler ise ne Bitlis’te ne de başka bir yerde maalesef kendi insanımıza sahip çıkmıyoruz. Nerede kaldı adalet, hak ve hukuka uygun davranmak? 

Ne yazık ki bu tür atamalar, Bitlis için yapılan sevindirici açıklamaların yerini üzüntü ve umutsuzluğa bırakmaktadır. Selam ve dua ile.. 

Bu yazı toplam 3069 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum