1. YAZARLAR

  2. Veysel KOŞAR

  3. Bir Öğretmenler Günü Yazısı
Veysel KOŞAR

Veysel KOŞAR

EĞİTİMCİ
Yazarın Tüm Yazıları >

Bir Öğretmenler Günü Yazısı

A+A-

Öğretmenlik eskimez adıyla muallimlik ruh işçiliği olan bir meslektir. Muallim kelimesi talimden gelir ya öğretmen de öğrencilerine talim ettirir. Öğretmenlik, öğrencisinin hayatına lazım olan temel bilgi ve becerilerden tutun, sosyal hayata hazırlayan, bilinç oluşturan, hayat bakışı kazandıran bir meslektir. Hele bu mesleği icra eden mesleği ile bütünleşmişse, mesleğinin gerektirdiği niteliklere sahipse toplumu inşa eden bir mimar mesabesindedir.

"Öğretmenler, yeni nesil sizin eseriniz olacaktır." sözü mühim bir hakikati ifade eder. Öğretmeni mesleği, sorumluluğu ve eserindeki tesiri itibari ile de "Muallim ya minarenin başındadır ya da kuyunun dibindedir." sözü de öğretmenin orta ya da idare eder bir pozisyonunun, konumunun olmadığını belirtir. Öğretmenlik aynı zamanda kutsal bir meslek olmasıyla birlikte, dünyada ve ahirette yakasına yapışılacak önemli bir sorumluluk sahasıdır.

Öğretmenlik üzerine fazla kafa şişirmeden bir öğretmen olarak, öğrencilik yıllarımdan öğretmenlerime dair bana yön levhası olan paylaşımlarda bulunmak istiyorum. Ben ilkokul 1.sınıfta kalmış bir öğrenciyim. İlk, okul tecrübem, korku ve endişeye dayalıdır. Gitmek istemezdim. Zihnim öğrenmeye kapalıydı. Korkardım öğretmenimden. O da biz okumaya yazmaya geçelim diye uğraşırdı kendince hatta tehdit ederdi. “Sizi bodruma atacağım derdi.” Bir ara götürdü de aman Allah’ım! Müstahdeme nasıl yalvardığımı bugün bile o sıcaklığı ile hatırlıyorum. Bu yıkıcı ve yakıcı bir tecrübe oldu.

Allah’ tan sınıfta kaldım da yeni bir öğretmenle sil baştan başladım. Tekrardan 1. Sınıf olarak dersliğe girinceye kadar içinde boğulduğum korku, heyecan; sınıfta gözleri gülen, yanakları elma gibi olan, yüzüne gülücükler yerleştiren ve içimi okşayan "Gel bakalım aslanım!" diyen bir öğretmenle zihnimin düğümleri çözümlendi. Okulla barıştıran ve okulu sevdiren oldu ilk öğretmenim İshak POLAT. Halen yine öğretmenim dediğim, 36 yıl geçse de uzaktan da olsa görüştüğüm eğitimimin temel basamağının mimarıdır ve kendisini hep minnetle anarım ve öğrencilerime de anlatırım. Bilahare Mehmet Emin ARI öğretmenim de hem ruh dünyamı, hem zihinsel dünyamı inşa etmiştir. Kendisinde sorumluluğun ciddiyetini, önemini, hayatın bir okul ve bu okulda öğrenciliğin hep devam ettiğini öğrenmişimdir. Ortaokul yıllarında bana hedef gösteren, yön çizen; "Hedefe yürümek sebat ve metanet ister." diyen titizliğin bendeki sembolü Emir Orhan İŞSEVENLER’ i unutmak mümkün değildir.

Van Atatürk Lisesinde okurken ilgi ve kabiliyetimin çiçek gibi açılmasına vesile olan; edebiyata olan yatkınlığımı keşfettiren Hocam Yüzüncü Yıl Üniversitesinde akademisyen ve Dekan Prof. Dr. Zeki TAŞTAN da ben de unutulmazlar arasındadır. Yine üniversite hayatımda öğretmenlik mesleğinin özünü bana iki cümle ile öz ve veciz şu ifade ile; "Bir öğretmenin sopası ne kadar kısa ise öğretmenliği o kadar uzundur. Eğer sopası uzunsa, maalesef öğretmenliği de o nispette kısadır." diyerek meslekte önemli bir yön levhası olan Yrd. Doç. Dr. YILMAZ ÖNAY Hocamı da saygıyla ve minnetle her zaman anarım.

Öğretmenini bulan her öğrenci çok şanslıdır. Ben bunu ilk olumsuz tecrübenin travmasıyla daha iyi anladım.

Tabi, hayat bir okul ve öğretmenler de hep olacaktır. İnsanlar bir terbiye siteminden bir mürebbi elinden muhakkak geçmelidir. Eğitim sadece okulla sınırlı değildir. Beşikten mezara kadar süren ve mezardan sonra için bile hazırlayan bir süreçtir. İnsan-ı kâmil olmak için en büyük eğitim ve terbiye sistemin en esaslı muallimi, kalpleri, zihinleri ve ruhları işleyen Peygamber Efendimiz Hz. Muhamnmed’ i (SAS) salat ve selamla anıyorum.

Ne mutlu o öğretmene ki gönüllerde, zihinlerde ismini nakşetmiş; toplum ve medeniyet inşasında rol alabilmiştir.

24 Kasım Öğretmenler Günü vesilesi ile tüm öğretmenlerimizi tebrik ediyor, selam ve hürmetlerimi arz ediyorum.

Bu yazı toplam 1524 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.