1. YAZARLAR

  2. Yavuz BEŞKARDEŞ

  3. Benlik Duygusu
Yavuz BEŞKARDEŞ

Yavuz BEŞKARDEŞ

İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ
Yazarın Tüm Yazıları >

Benlik Duygusu

A+A-

Benlik duygusu insanın fıtratına yerleştirilmiş terbiyeye muhtaç bir özeliktir. Bu nedendir ki benlik bir kimseyi kendisi yapan şey olduğu gibi, kendi kişiliğine çok önem verme ve üstün görmeden kaynaklı kibir ve gurur halini de alır. Benlik duygusu nasıl kullanıldığına bağlı olarak, hem büyük hatayı hem de en derin gerçeği içinde barındırır.

Allah insanı öyle bir şekilde yaratmıştır ki, aynı insan hem eşref-i mahlûk (yaratılmışların en şereflisi); hem de esfel-i safilin (aşağılar aşağısı) özelliğini taşır. Yaratılıştan gelen bu özellikler hasebiyle insanoğlunun en üstün varlık olma ve aşağılar aşağısına düşme kendi elinde olduğu ve bunda en büyük özeliğinde benlik duygusunun terbiyesinden geçtiği anlaşılmaktadır. ‘’ Ben ondan daha hayırlıyım. Ben ateşten yarattın Âdemi ise çamurdan’’(el-Araf-12) dedi şeytan. ‘’Ben’’ diye başlayan itirazına. Allah, kendi ruhundan yaratığı âdemoğluna secde etmelerini istedi tüm meleklerden. Melekelerde secdeye kapandırdılar. Ancak benliğini geçemeyen şeytan kibre, gurura kapıldı, kendince itiraz etti ve ebediyen Allah’ın rahmetinden mahrum kaldı. Benlik şeytanını rahmetten kovulmasının en önemli etkenlerden oldu. O halde benlik kibir ve gurur yönü ile şeytani bir hal almış durumudur diyebiliriz.

İnsanoğlunu gerçek yüzünü gösteren, egosunu ortaya koyan, kompleksini açığa çıkaran duygudur benlik duygusu. Ben.. ben.. Diyerek kendini herkesten üstün görmeye başlayan bir kibir örneği çıkmıştır ortaya. En çokta mevki, makam ve maddi imkânlara ele veriri insanı. Tanıyamasın artık çünkü o insan her şey de ben duygusu ile hareket eder. Artık ayaklar yere basmaz yaptığı işleri, iyilikleri kendi nefsinden bilir, kendisini çevredekilerin en büyüğü olarak görmeye başlar. Hepimiz zaman zaman ben olma duygusu gibi nefsimizin âcizi yeti durumuna düşmekten kurtulamamışızdır. Oysa Ayeti kerimede şu ikaz yapılmaktadır. ’Yaptığın iyilikleri Allahtan, kötülükleri ise nefsinden bil!...’’(Nisa-79) Bizleri belki de benlik ve enayi yet duygusuna düşmekten kurtaran şeydir iyiliğin Allahtan, kötülüğün nefsimizden geldiğini bilmek. Gazali’nin ifadesi ile ’’İnsan benlik yüzünü Allah’a çevirdiğinde Ruh, maddeye çevirdiğinde Nefs adını alıyor.’’ İnsan benlik duygusundan kurtulup ruhi yönden ilerlemesi için yüzünü Raman’a çevirmesi gerekir.

İnsanların benlik adına yüklenmiş oldukları şeyler arasında bedenleri ile övünmesi yani bir kişinin güzelliği ve yakışıklığı ile Yaradan’ın bazı insanları yaradılış gereği karakterinin güzel olması ve kişinin bunla övünmesi. Yine kişinin kendi başarıları (ben yaparım ben bilirim) övünme durumu ki bu aynı zamanda şirk durumudur. Birde insanların maddi ve manevi durumları ile övünmesi; Parası, işi, mevki- makamı, okuduğu okulu, soyu, zekâ lığı vb. durumlar ki bu özelikler aynı zamanda bir imtihan vesilesi olarak önümüze çıkmaktadır.

Netice olarak insanların her şeyden önce kendi benliğinin çerçevesini belirlemesi, kendini tanıma noktasında kişiyi kişi yapan şeyin ne olduğunu bilmesi gerekir. Onun benlik noktasında kibir ve gurura götürecek şeylerden kurtulma adına mütevazı olmakla birlikte nefsini kontrol altına almak adına Allaha yönelmekten geçtiğini bilmesi gerekir. Bu yol ile de manevi olarak yücelir ve iç dünyasında belli bir kıvam gelir. Böylece nefsine karşı güçlü ve iradeli olur.

Selam ve Dua ile…

Bu yazı toplam 2708 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.