1. YAZARLAR

  2. Zahit DEMİREL

  3. Bayramı Yaşamak
Zahit DEMİREL

Zahit DEMİREL

VAN TUŞBA MÜFTÜSÜ
Yazarın Tüm Yazıları >

Bayramı Yaşamak

A+A-

Önümüzdeki 28 temmuz pazartesi günü Müslümanları birbirine kenetleyen, kaynaştıran, kucaklaştıran bir bayramı hep beraber yaşayacağız inşallah. Sağlık ve mutluluk içinde bizleri bu mübarek güne kavuşturan Yüce Mevla’mıza şükürler olsun.

Bayram kelimesi Farsça bir kelime olup sevinç ve eğlence günü demektir.  Arapçada bayram kelimesinin karşılığı ‘el-iyd’ dir. El- iyd kelimesi; "adet halini alan sevinç ve keder, bir araya toplanma günü" anlamlarına gelir. Dolayısıyla bayram günleri hangi kavramla ifade ediliyorsa edilsin sonuç itibarıyla aynı anlamı vermektedir. Bütün dinlerde bu manayı ifade eden günler bulunmaktadır. Zira insan fıtraten millet şuurunu, ümmet ruhunu besleyen, toplumsal yaraları tedavi eden, düşmanlıkları unutturup dostlukları pekiştiren bayram günlerine muhtaçtır. İşte bunun içindir ki İslam dini Müslümanlara yılda Ramazan ve Kurban bayramı olmak üzere iki bayram sunmuştur. Müslümanlar,  Hz. Peygamber (SAS)’in Mekke’den Medine’ye hicretinin ikinci yılından itibaren bu iki bayramı kutlamaya başlamışlar.

Bu bayramların birincisi 28 temmuz günü hep beraber idrak edeceğimiz ramazan bayramıdır. Önümüzdeki pazartesi  gününden itibaren dört gün 28-29-30 ağustos tarihleri ramazan bayramıdır. Bu günler Müslümanların sevinç günleridir, paylaşma günleridir. Cenabı Allah’ın ilan ettiği bu günlerde büyük- küçük, fakir- zengin herkes eşit seviyede sevinme ve bayram neşesini yaşama hakkına sahiptir.

Bayram gününün sevincine katılmak, bayramlaşmak aynı zamanda Müslüman’ın görevidir. Müslüman’ın bayram günlerinde temiz ve güzel elbiselerini giymesi, güzel kokular sürmesi, dişlerini fırçalaması, gusül abdestini alması ve Müslümanları güler yüzle karşılaması sünnettir. Olması gerekendir. Yoksa Müslüman’ın bayramı, günümüzde yapıldığı gibi evine kapanarak veya yaşadığı yerden, dost ve akrabalardan uzaklaşarak tatil yapmak şeklinde değildir. Böyle hareket ettiğimiz zaman milli ve dini bütünlüğümüzü güçlendirecek günlerden kendimizi mahrum bırakmış oluruz.

Bayram günlerini toplumsal yaralarımızı tedavi eden, insanları barıştıran, yoksulları sevindiren, dostları hatırlatan günler olarak kutlamalıyız.

Unutmayalım ki bayramlar, bayramlaşmak için, kaynaşmak için, yardımlaşmak için, kırgınlıkların, dargınlıkların sona ermesi için vardır.

Unutmayalım ki bayramlar, Müslüman’ın en önemli sevinç günleridir. Müslümanların birbirlerini tebrik etmekle, sevgi saygı, ikram ve cömertlik gibi erdemlerin ortaya çıkmasına dolayısıyla da birlik ve beraberliğin oluşmasına en büyük katkıyı sağlar. 

Unutmayalım ki bizler bayramlarımızla, dostluklarımızla, birlik ve beraberliğimizle, Müslüman’ız. Bunlar bizim kabuğumuz, kabuğumuz değiştikçe içimizde değişir. O halde değişmemek için gelin hep beraber bayramlaşalım, selamlaşalım, ziyaretleşelim, aramızda sevgiyi paylaşalım, dostumuzu, akrabamızı ziyaret edelim.  Kestiğimiz kurbanın etini fakirle, akraba ve dostlarımızla paylaşalım.

Paylaşalım ki İslami yaşamış olalım.

Dolayısıyla bayram günlerinde her yönüyle İslam’ın hoşgörüsünü, sevgisini hissettirmeli ve yaşamalıyız.

Özlediğimiz bayramları yaşamanız dileğiyle hayır bayramlar dilerim. 

Bu yazı toplam 2775 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum