26 Ekim 2016 Çarşamba
Bitlis Köylerinin Temel Sorunları ve Çözüm Yolları
Yazabilmek
Muharrem Ayı ve Hicret
15 Temmuz Devrimini Anlama Üzerine

Maşallah ALBAY / İMAM

Allah’tan Ne İstemeli?

26 Mayıs 2012 Cumartesi 18:50

Namazlarımızın her son tahiyyat oturuşun da okuduğumuz bir dua vardır. Bu dua; Rabbena Atina duasıdır. Bu duayı aynı zamanda kuran-ı kerimin bakara süresi, 201. Ayetinde de görmekteyiz. Bu duayı peygamberimiz her fırsatta okumuş ve biz Müslümanlara da tavsiye etmiştir. Hatta kabeyi tavaf ederken bu duayı okumak müstahap olarak görülmüştür.

Bu duanın kendisi kısa ama içerdiği mana çok büyüktür. Bu dua, kuran da en geniş manayı içeren kapsayıcı bir duadır. Bu kapsayıcılığından olacak ki peygamberimizin özel terbiyesinden geçmiş olan Hz. Enes bir dua yapacağı zaman mutlaka bu duayı okumadan diğer okuyacağı dualara geçmezdi. Bu duayla ilgili bir hatırasını şöyle anlatıyor: Resul-i Ekrem (s.a) hasta bir sahabisini ziyaret ediyordu. Adam o kadar erimiş, küçülmüştü ki, kuş yavrusuna dönmüştü. Peygamber (a.s) ona:

-Allah’a bir şeyle dua ediyor, ondan bir şey istiyormusun? Diye sordu. O eriyip akmış sahabi:

-Evet, şöyle dua ediyorum, dedi; Allahım! bana ahirette ne ceza vereceksen, onu bana dünyada ver.

-Resulullah (s.a.v) ona cevaben:

-‘Allah Allah! Senin buna gücün yetmez’ dedikten sonra Rabbena Atina fi’d-dünya haseneten ve fil-ahireti haseneten vekına azaben-nar. Duasını okumasını tavsiye buyurdu. Daha sonra o sahabinin afiyete kavuşması için dua etti, çok zaman geçmeden o sahabi iyileşti.[Müslim,Zikr,23,]

Bu olay bize gösteriyor ki devamlı surette Allah’tan afiyet ve iyilik istemeliyiz. Peygamberimiz hasta olan sahabisine bu duayı okumayı tavsiye ederken şunu demek istemişti;ahiretteki cezanı bu dünya da isteme, insan bu durumu kaldıramaz, bu şekilde davranmak akıllıca bir davranış değildir. Akıllı davranış; Allah’tan hem bu dünya  hem de öbür dünya için sağlık, afiyet ve iyilik istemektir.

Rabbena Atina duasının anlamı: Allahım! Bize dünyada da iyilik ver, ahirette de iyilik ver. Bizi cehennem azabından koru!

Bu dua da üç şey istenmektedir: Birincisi, ‘Dünya da iyilik ver’. Dünya da iyilik sözü şunları kapsamaktadır: Sağlık ve afiyeti, helal kazancı, hayırlı eş ve evladı, faydalı bilgiyi, makbul amel ve ibadeti, kısaca her türlü nimeti…

İkincisi; Ahirette iyilik ver.’Ahirette iyilik sözü; Allahın affını elde ederek, başta cennet olmak üzere Cenab-ı hakk’ın hazırladığı her türlü nimete kavuşmayı, hesabı kolayca vermeyi ve özellikle cennette yüce Allah’ı görmeyi ifade etmektedir.

Üçüncüsü; ’Cehennem azabından koru’ sözü ise ya rabbi beni cenneme götürecek her türlü söz, davranış ve amelden koru, demektir.

Bu dua aynı zamanda bize dünya ve ahiret dengesini en güzel bir şekilde kurmamızı telkin etmektedir. Dünyayı kazanacağız diye ahiretimizi, ahireti kazanacağız diye dünyamızı terk etmemeliyiz. Her ikisi dengeli bir şekil yürütülecektir. Bu dünya olmadan ahiret kazanılmaz, ahiret olmadan bu dünyanın anlam ve amacı olmaz. Sadece ahiretsiz bir dünya isteyenler, sadece ve sadece ahireti unutup dünya için çalışanlar; tek dünyalı kimselerdir, bunlar için ahirette herhangi bir pay olmayacaktır, bu gibi kimselerin sakat anlayışları bakara süresinin 200’cü ayetinde şöyle yerilmektedir: İnsanlardan bazısı ‘Ey rabbimiz! Bize vereceğini bu dünya da ver!’ derler. Böylelerinin ahiret nimetlerinden nasibi yoktur.

Yüce Allah bizleri, dünya ve ahiret dengesiyle hareket eden kimselerden eylesin

Selam ve dua ile…                                                                                            

Bu yazı toplam 3311 defa okunmuştur
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
SON YORUMLAR