04 Ekim 2015 Pazar
Bitlisin Seçim Analizi
Eski İlçe Teşkilatıyla İstişare Toplantısı
Haydi Bismillah
Vedat Demiröz Yeni Eğitim Öğretim Yılını Kutladı

Maşallah ALBAY / İMAM

Allah’tan Ne İstemeli?

26 Mayıs 2012 Cumartesi 18:50

Namazlarımızın her son tahiyyat oturuşun da okuduğumuz bir dua vardır. Bu dua; Rabbena Atina duasıdır. Bu duayı aynı zamanda kuran-ı kerimin bakara süresi, 201. Ayetinde de görmekteyiz. Bu duayı peygamberimiz her fırsatta okumuş ve biz Müslümanlara da tavsiye etmiştir. Hatta kabeyi tavaf ederken bu duayı okumak müstahap olarak görülmüştür.

Bu duanın kendisi kısa ama içerdiği mana çok büyüktür. Bu dua, kuran da en geniş manayı içeren kapsayıcı bir duadır. Bu kapsayıcılığından olacak ki peygamberimizin özel terbiyesinden geçmiş olan Hz. Enes bir dua yapacağı zaman mutlaka bu duayı okumadan diğer okuyacağı dualara geçmezdi. Bu duayla ilgili bir hatırasını şöyle anlatıyor: Resul-i Ekrem (s.a) hasta bir sahabisini ziyaret ediyordu. Adam o kadar erimiş, küçülmüştü ki, kuş yavrusuna dönmüştü. Peygamber (a.s) ona:

-Allah’a bir şeyle dua ediyor, ondan bir şey istiyormusun? Diye sordu. O eriyip akmış sahabi:

-Evet, şöyle dua ediyorum, dedi; Allahım! bana ahirette ne ceza vereceksen, onu bana dünyada ver.

-Resulullah (s.a.v) ona cevaben:

-‘Allah Allah! Senin buna gücün yetmez’ dedikten sonra Rabbena Atina fi’d-dünya haseneten ve fil-ahireti haseneten vekına azaben-nar. Duasını okumasını tavsiye buyurdu. Daha sonra o sahabinin afiyete kavuşması için dua etti, çok zaman geçmeden o sahabi iyileşti.[Müslim,Zikr,23,]

Bu olay bize gösteriyor ki devamlı surette Allah’tan afiyet ve iyilik istemeliyiz. Peygamberimiz hasta olan sahabisine bu duayı okumayı tavsiye ederken şunu demek istemişti;ahiretteki cezanı bu dünya da isteme, insan bu durumu kaldıramaz, bu şekilde davranmak akıllıca bir davranış değildir. Akıllı davranış; Allah’tan hem bu dünya  hem de öbür dünya için sağlık, afiyet ve iyilik istemektir.

Rabbena Atina duasının anlamı: Allahım! Bize dünyada da iyilik ver, ahirette de iyilik ver. Bizi cehennem azabından koru!

Bu dua da üç şey istenmektedir: Birincisi, ‘Dünya da iyilik ver’. Dünya da iyilik sözü şunları kapsamaktadır: Sağlık ve afiyeti, helal kazancı, hayırlı eş ve evladı, faydalı bilgiyi, makbul amel ve ibadeti, kısaca her türlü nimeti…

İkincisi; Ahirette iyilik ver.’Ahirette iyilik sözü; Allahın affını elde ederek, başta cennet olmak üzere Cenab-ı hakk’ın hazırladığı her türlü nimete kavuşmayı, hesabı kolayca vermeyi ve özellikle cennette yüce Allah’ı görmeyi ifade etmektedir.

Üçüncüsü; ’Cehennem azabından koru’ sözü ise ya rabbi beni cenneme götürecek her türlü söz, davranış ve amelden koru, demektir.

Bu dua aynı zamanda bize dünya ve ahiret dengesini en güzel bir şekilde kurmamızı telkin etmektedir. Dünyayı kazanacağız diye ahiretimizi, ahireti kazanacağız diye dünyamızı terk etmemeliyiz. Her ikisi dengeli bir şekil yürütülecektir. Bu dünya olmadan ahiret kazanılmaz, ahiret olmadan bu dünyanın anlam ve amacı olmaz. Sadece ahiretsiz bir dünya isteyenler, sadece ve sadece ahireti unutup dünya için çalışanlar; tek dünyalı kimselerdir, bunlar için ahirette herhangi bir pay olmayacaktır, bu gibi kimselerin sakat anlayışları bakara süresinin 200’cü ayetinde şöyle yerilmektedir: İnsanlardan bazısı ‘Ey rabbimiz! Bize vereceğini bu dünya da ver!’ derler. Böylelerinin ahiret nimetlerinden nasibi yoktur.

Yüce Allah bizleri, dünya ve ahiret dengesiyle hareket eden kimselerden eylesin

Selam ve dua ile…                                                                                            

Bu yazı toplam 2770 defa okunmuştur
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
SON YORUMLAR
Yazan: Merve Altındağ
Yazan: Zararsız siyasi
Bu seçim surecinde bazı şeyleri gördüğümüzde tarihin tekerrür ettiğini görüyorum. Adaylarla ilgili konuşulanları görünce aklıma Sayın Zeki Ergezen in 2002 deki adaylık süreci geldi.Siyasetle az ilgilenenler hatırlar.Zeki Beyin adaylık sürecinde memlekette acayip bir olumsuz propaganda yapılıyordu. Bu propaganda öyle bir yer tutmuştu ki kendisini tanıyan tanımayan herkes ismini duyunca hemen başlıyordu kendisine atmaya.Kendisi hakkında "Zeko" ve "kör ahlatli " ifadeleri en hafif ifadelerdi.Kendisi yıllarca vekillik yapmış ancak hep muhalefette kalmış olduğundan ve siyaseten de güçlü olduğundan kendisini ekarte edemeyenler bir merkezden kendisine karşı psikolojik savaş başlatmislardi. Ama gel gör ki Ak partiden yine aday oldu ve kazanıp bayindirlik bakanı oldu.Bu defa mitinglerde domateslerle yuhalanan ve konusturulmayan Zeki bey eline fırsat geçince memleketine ve ülkeye hizmet etmeye başladı. Bu defa insanların kendisine karşı hürmet ve saygısı arttı. İnsanlar daha önce yaptıklarından dolayı muhtemelen pişman oldular ve yanlış yaptıklarını gördüler. Bitlis için siyasi bir değer olan şahıslara karşı yapılanların haksızlık olduğunu farkettiler.

Şimdi aynı durumu Sayın Vedat Demiröz le birlikte tekrar yaşıyoruz. Aynı şeyler bu defa kendisine yapılıyor. Olur olmaz yüzlerce şey hakkında yazılıp çiziliyor. Buna rağmen parti içindeki çalışması ve faaliyetlerine bakılarak kendisi Ak partinin MYK sına alındı. Ülke politikasını belirleyen çekirdek kadronun içinde yer aldı. Bitlis için bu gerçekten çok büyük bir fırsattır. Bu fırsatı hizmete ve yatırıma dönüştürmek için tüm Bitlislilerin Vedat beye sahip çıkması gerekir diye düşünüyorum.Eminim ki Vedat bey elindeki bu fırsatla Bitlis in eksik kalan tüm hizmetlerini de tamamlayacaktir.

Her partinin adayları bizim gözümüzde kıymetlidir. Ancak hizmet etmek iktidar imkanlarıyla mümkün olmaktadır. Bu iktidarin önemli bir organında görev alan şahıslara da sahip çıkmak Bitlis adına çok önemlidir. Ülkemiz ve bölgemiz için şart olan barış ve huzurun tekrar sağlanması,ekonomik sikintilarin ve issizligin cozumune dair taleplerimizi ve önerilerimizi birinci elden iletebilecegimiz MYK üyesi Vedat beyin ilimizden aday olması büyük bir fırsattır diye düşünüyorum
(Zararsız Siyasi )
Yazan: Zararsız siyasi
Bu seçim surecinde bazı şeyleri gördüğümüzde tarihin tekerrür ettiğini görüyorum. Adaylarla ilgili konuşulanları görünce aklıma Sayın Zeki Ergezen in 2002 deki adaylık süreci geldi.Siyasetle az ilgilenenler hatırlar.Zeki Beyin adaylık sürecinde memlekette acayip bir olumsuz propaganda yapılıyordu. Bu propaganda öyle bir yer tutmuştu ki kendisini tanıyan tanımayan herkes ismini duyunca hemen başlıyordu kendisine atmaya.Kendisi hakkında "Zeko" ve "kör ahlatli " ifadeleri en hafif ifadelerdi.Kendisi yıllarca vekillik yapmış ancak hep muhalefette kalmış olduğundan ve siyaseten de güçlü olduğundan kendisini ekarte edemeyenler bir merkezden kendisine karşı psikolojik savaş başlatmislardi. Ama gel gör ki Ak partiden yine aday oldu ve kazanıp bayindirlik bakanı oldu.Bu defa mitinglerde domateslerle yuhalanan ve konusturulmayan Zeki bey eline fırsat geçince memleketine ve ülkeye hizmet etmeye başladı. Bu defa insanların kendisine karşı hürmet ve saygısı arttı. İnsanlar daha önce yaptıklarından dolayı muhtemelen pişman oldular ve yanlış yaptıklarını gördüler. Bitlis için siyasi bir değer olan şahıslara karşı yapılanların haksızlık olduğunu farkettiler.Şimdi aynı durumu Sayın Vedat Demiröz le birlikte tekrar yaşıyoruz. Aynı şeyler bu defa kendisine yapılıyor. Olur olmaz yüzlerce şey hakkında yazılıp çiziliyor. Buna rağmen parti içindeki çalışması ve faaliyetlerine bakılarak kendisi Ak partinin MYK sına alındı. Ülke politikasını belirleyen çekirdek kadronun içinde yer aldı. Bitlis için bu gerçekten çok büyük bir fırsattır. Bu fırsatı hizmete ve yatırıma dönüştürmek için tüm Bitlislilerin Vedat beye sahip çıkması gerekir diye düşünüyorum.Eminim ki Vedat bey elindeki bu fırsatla Bitlis in eksik kalan tüm hizmetlerini de tamamlayacaktir.Her partinin adayları bizim gözümüzde kıymetlidir. Ancak hizmet etmek iktidar imkanlarıyla mümkün olmaktadır. Bu iktidarin önemli bir organında görev alan şahıslara da sahip çıkmak Bitlis adına çok önemlidir. Ülkemiz ve bölgemiz için şart olan barış ve huzurun tekrar sağlanması,ekonomik sikintilarin ve issizligin cozumune dair taleplerimizi ve önerilerimizi birinci elden iletebilecegimiz MYK üyesi Vedat beyin ilimizden aday olması büyük bir fırsattır diye düşünüyorum.

(Zararsız Siyasi)