1. YAZARLAR

  2. Veysel KOŞAR

  3. Adilcevazlı, Esnafına  Adilcevaz İçin Sahip Çıkmalı
Veysel KOŞAR

Veysel KOŞAR

EĞİTİMCİ
Yazarın Tüm Yazıları >

Adilcevazlı, Esnafına  Adilcevaz İçin Sahip Çıkmalı

A+A-

Bir yerleşim beldesinin gelişmişlik düzeyi, ekonomik seviyesi çarşısından pazarından belli olur. Müşteri yoğunluğu, esnafın memnunluğu varsa orada işler yolundadır demektir. Siz bilirsiniz ben de yine ifade etmiş olayım esnaflar sadece ticari bir faaliyet yapmaz kamu hizmeti de verir. O yerleşim yerindeki halkın sevincinin, kederinin ortak paydasıdır. Bazen bir Hızır, bazen acil bir derde derman olurlar. Karnımızı doyurur, elbisemizin söküğünü yamarlar. Alışverişini yaptığın zaten hemşerin, komşun, eşin dostundur. Babamın acil bir ihtiyacı için gece vakti çarşıya çıkıp fellik fellik açık bir dükkân aradığımı hiç unutmam. 3 kuruşluk bir şey için o an ne istenirse ucuz gördüğümü.

Zamanın getirdiği imkânlar, iletişim ve ulaşımda varılan nokta, dış kaynaklı alternatif alışveriş merkezleri ve internet ortamında alış veriş Adilcevazlı esnafı zor duruma sokmuştur. Ayağımıza giydiğimiz çorap bile Adilcevaz’dan alınmaz olmuştur. Esnaflar, iyi mal getirdi, ucuza verdi de biz mi almadık diyeceksiniz. Hemen fiyat farkı, istediğimizi bulamama vs aklımıza geliyor, kendimizce haklı gerekçeler zihnimizde uçuşuyor.

Esnaflarımız da ürün maliyetinin, dükkân ve çalışan giderlerinin, vergi vs tüm kalemlerin etkisiyle mecburen az yüksek olduğunu söylüyorlar. Satılan ürünün daha hesaplı olmasının en önemli bir faktörü sürüm, arz talebin yukarı doğru seyretmesine bağlı olduğu aşikârdır. Sürümden kazanabilmesi de bizlerin Adilcevaz’dan alışverişine bağlıdır.

Hemşerilerimizin esnaflarla ilgili diğer beklentisi de ürün çeşitliliğini artırmaları. Ancak esnaflardan bir tanıdığım ilçe nüfusunun az olması, sürümün yetersizliği gibi nedenlerin ellerini bağladığını ifade etmişti. Genel talepleri karşılamak için ellerinden geldikçe imkânlarını zorladıklarını belirtiyorlar.

Bizler müşteri olarak beğeni seviyemizi bayağı da yükselttiğimizden, beklentilerimizi yukarıya taşıdığımızdan küçük esnaflarımız bunu karşılamakta güçlük yaşıyor. Ama şu bir gerçek ki esnaflarımız da ev geçindirmeye çalışıyorlar. Çoluk çocuklarına bakıyorlar. Biz sadece ekmek, ayakkabı gömlek almıyoruz, onların ayakta durmalarına yardımcı oluyoruz. İlçemizde ticaretinden, işinden dolayı ayyuka çıkmış iyi bir seviyeye gelmiş bir esnafımız yok. Sütey’den gelen ot, Yazıdüzü’nden babadan kalan tarla, evin önündeki ceviz erik olmazsa birçoğu bu işi yürütemez.

Bazen kendim şöyle de düşünüyorum, aldanmamak ve aldatmamak şartıyla kazandığının bereketini görmek için memleketinin insanıyla esnafıyla alışveriş yapmak gerekir. Sekiz yıl kadar Adilcevaz’da hizmet veren Şanlıurfalı bir arkadaşımız vardı. Adilcevaz’ı çok severdi. Dışarıdan alışveriş yapanlara çok kızardı. Eğer Adilcevaz’ın gelişmesini, kalkınmasını isterseniz Adilcevaz’da alışveriş yapın derdi. Adilcevaz kalkınsın ki, biz de daha iyi hizmet alalım derdi. Farklı bir ilden olmasına rağmen bu konuda çok hassas davranırdı.

Birkaç kuruş cebimizde kalsın diye memleketimizi bahtsız bir talihe düçar etmeyelim. Bu konuda hassas davranırsak bereket, bolluk ve ihsan da bizimle olur. Gitburadan.com, benimakçememleketimin.com diyelim, kendi esnafımıza sahip çıkalım. Bugün birçok yer bunun farkına vararak yerel belde esnafına sahip çıkılması için çalışmalar yapıyor. Büyük şirketler, avmler perakendeyi tekel haline getirmişler ve küçük esnafın nefes alacak mecali kalmamıştır. İnsanız eksiğimiz vardır, olur ama biz ıslah ve eksiği tamamlama yoluna gidelim. İnsanı/esnafı yaşat ki Adilcevaz’ da yaşasın.

Bu yazıma son verirken hatırlatayım bu aralar sağlığımız için üç şeye dikkat;

Maske, sosyal mesafe, el temizliği…

*19/08/2020 tarihli Adilcevaz fotoğrafları için Sabri Beşkardeş/Adilcevaz Telekom'a teşekkür ederim.

Bu yazı toplam 5917 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum