30 Temmuz 2016 Cumartesi
Bayrağa Uzanan Eli Millet Kıracak - Burhan ŞAHİNER
Memleketine Sahip Çık
Asrın Ebabilleri Yendi
15 Temmuz Darbe Girişimi Üzerine
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Adilcevazın Turistik Yerleri
25 Ağustos 2010 Çarşamba 12:19

Adilcevaz'ın Turistik Yerleri

Van Gölü’ne hangi mevsim’de, hangi saate giderseniz gidin, bir başka renkte görürsünüz. Suyun rengi değişip duruyor. Bilenler bilir Van Gölü yılın her mevsiminde günün her saatinde başka güzeldir...

ADİLCEVAZ’IN TURİSTİK YERLERİ VE DOĞAL GÜZELLİKLERİ

VAN GÖLÜ ADİLCEVAZ SAHİLLERİ

Türkiye nin en büyük Avrupa nın 5.büyük gölüdür. Alanı 3713 km2, yüksekliği
1646 m di. Derinliği bazı yerlerde 100 metreyi geçer. Gölün uzunluğu 125 km yi, genişliği 65 km yi aşar. Büyüklüğü nedeniyle bölge halkı tarafından "Van Denizi" diye anılır.

Nemrut dağından çıkan lavların set oluşturması ile oluşan göl üzerinde dört tane ada (Akdamar, Çarpanak, Adır, Kuş) bulunur. Suyu tuzlu (binde iki yüz on) ve sodalıdır. Suyunun bu özelliğinden dolayı göl, çamaşır yıkamak için çok uygundur. Ayrıca yapılan araştırmalara göre göl suyu deri ve cilt hastalıklarına da şifa dağıtmaktadır. 

Van İsmini verdiği göl ile özdeşleşmiş ve Van Gölü’nü adlandırmıştır. Kentin ufku düzeyinde içinde motorla balık avlanılan,vapurla yolcu taşıyan, öyküsü yüzyıllardır, nesilden nesil’e dillerde dolaşıp destan olan Akdamar adasını barındıran, kıyılarında kamp kurulup yüzüle bilinen, Süphan ve Erek Dağının yakın arkadaşı, mavi ve yeşilin tüm tonlarını içinde bulunduran bu sulara göl demek biraz haksızlık olur.

van-golu-adilcevaz-sahili.jpg

Van Gölü’ne hangi mevsim’de, hangi saate giderseniz gidin, bir başka renkte görürsünüz. Suyun rengi değişip duruyor. Bilenler bilir Van Gölü yılın her mevsiminde günün her saatinde başka güzeldir. o uzaktan bakılsa da, yakından seyredilse de güzeldir. Onu ilk gören yalnızca güzel diyebilir, ama bunun ne olduğunu anlatamaz. Aslında güzel derken söylemek istediği söylediğinden daha muhteşem, daha büyüleyici ve daha coşku verici bir şeydir. Sonra anlar ki o anlatmak için değil gerçekten yaşamak için vardır. Onu gören şairlerin kalemleri yazmaz, dilleri konuşamaz olur. 

Gölü güzelleştiren yalnızca dağlar arasında serili bulunan devasa su kütlesi değildir. Göl kendisini çevreleyen dağlarla güzeldir. Kaleleriyle ve dağlarıyla güzeldir. Tarihsel dokusuyla güzeldir. Gözü özgür bırakan görüş mesafesiyle güzeldir. Surları nakış nakış dokuyan güneşiyle güzeldir. Gökyüzü ve bulutlarıyla güzeldir. Söze gelmeyen özellikleriyle güzeldir. İnsanlarıyla güzeldir. 

Günün her saatinde rengi ile göz kamaştırıcı bir güzelliğe sahip ve ilahi bir lütufla bir coğrafya harikası olarak çıkmış bulunan Van Gölü çağlar boyu tabii bir cazibe merkezi halinde kavimleri kendine çekmesi ve çevresinde nice medeniyetlerin doğmasına ve gelişmesine ilham kaynağı olmuştur.Öyle ki Van Vatan içinde Vatan vasfıyla gönüllere yerleşmiş Dünyada Van Ahirette İman ifadesiyle bu sevgi tam manasıyla zirvelemiştir. 

Van Gölü doğunun denizi olarak anılıyor. Hakikaten 3713 km2 yüzölçümü ile küçük bir deniz.Henüz Van gölünden yeterince yararlanılamıyor. Su sporlarının bir çoğunun yapılmasına uygun bu gölün ilerideki yıllarda cıvıl cıvıl olacağına mutfak gözüyle bakılıyor. 

Tatvan’dan, Ahlat’ dan Adilcevaz’dan, Edremit’ten de tekneler kiralayarak göl kıyısındaki tabii plajları, tarihi eserleri yerleşime açılmamış olan koyları gezebilir, piknikler yapabilir, bütün adaları dolaşabilirsiniz.

vangolu-adilcevaz.jpg

Van gölü’nün doğu ve kuzey tarafını teşkil eden kıyılar kumsalları ile göle girmeye elverişli yerlerdir. Özellikle Adilcevaz kıyıları Su, güneş ve kumsalı ile spor eğlence ve dinlenmeye elverişli bir konuma sahiptir. Dünyanın cennete açılan penceresinden doğanın dantel gibi işlediği nefis güzellikleriyle Van gölünde güneşin batışını ve yeşille mavinin uyumlu ahengini Adilcevaz’da seyredebilirsiniz.

Tabiat, tarih ve egzotizmi iç içe sergileyen Adilcevaz’ın bozulmamış doğa güzelliklerine ve harika doğal plajlarına doyamayacaksınız. 
 

SÜPHAN DAĞI

suphan-dagi.20120212232947.jpg

Yükseklik

4058 metre
 

Konumu

Doğu Anadolu'da Van gölünün kuzeyinde Adilcevaz - Erçiş ve Patnos arasında yükselir. 

Tırmanış Zamanı 

Tırmanış için en uygun zaman Haziran, Temmuz, Ağustos, Eylül aylarıdır. 

Özellikleri

Sönmüş bir volkan olan Süphan dağı, Anadolu'nun üçüncü yüksek doruğudur. Doruk bir örtü buzulu ile kaplıdır. 

Ulaşım

Erzurum yada Van'a uçak, tren yada karayolu ile ulaşılır. Bu merkezlerden karayolu ile Erçiş üzerinden Adilcevaz' a geçilir.

Tırmanışlar
 
Süphan dağına genellikle doğu yüzünden tırmanış yapılır. Tırmanış, sırasında Van gölü her an birbirinden değişik ve güzel görüntüler sunar. Doruk tırmanışına Aydınlar köyünden başlanır. Buraya 6-7 km. uzaklıkta ve 2500 m. yükseklikte Şekerpınarı yada Süphan yaylasında kamp kurulur, kamp yerinden doruğa tırmanış ve dönüş, 8-10 saatlik bir zaman alır.

SÜTEY YAYLASI

sutey-yaylasi.jpg


Adilcevaz’ın kuzeyinde yer alan dağlık, tepelik alanlarla kuşatılmış geniş düzlüğe sahip bir yayladır. Yağışlı mevsimde büyük ölçüde geçici gölle kaplanmaktadır.

Sütey tarımsal faaliyetler açısından da önemlidir. Çünkü burada büyük bir çayır ve mera potansiyeli bulunmaktadır. Binlerce hayvan burada beslenmektedir. Bunun yanı sıra tahıl tarımı diğer bir ekonomik faaliyet türünü oluşturmaktadır.

AYGIR GÖLÜ

aygir-golu.20120212233405.jpg

Süphan Dağı’nın güneyindeki bir çanakta yer alan gölün alanı yaklaşık 3,5 km2 kadardır. Dipten kaynayan sularla beslendiğinden suları tatlıdır. Bu sular yazın gölün güneyindeki tarlaların sulanmasında kullanılır. Balık ta avlanabilen göl önemli bir mesire yeridir.

Halk arasında, bu göle Aygır Gölü isminin verilmesiyle ilgili olarak şöyle bir hikaye anlatılmaktadır: Adamın biri Aygır gölünün yanından geçerken yorgunluğunu gidermek için burada konaklar. Atını gölün kenarında bırakır ve istirahata çekilir. Bu ara gölden bir aygır çıkar ve adamın kısrağının yanına gidip ilişkiye girer. Adam şaşkınlıktan donakalır. Bir süre sonra adamın kısrağı bir tay doğurur. Adam bu duruma sevinir ve kısrağıyla tayını alıp yine göl kenarına gider. Gölden yine bir aygır çıkar. Ama bu defa tayı da yanına alıp göle girer ve gözden kaybolur. Bu tarihten itibaren de bu göle Aygır gölü denir.

ULAŞIM

Günümüzde ulaşım sorunu fazla olmayan Adilcevaz’ın, Türkiye’nin her yeri ile ulaşım imkanı vardır. İlçede ulaşım başta karayolu olmak üzere Van ve Muş havayolları, kısmen de Tatvan demiryoluyla sağlanmaktadır.

Adilcevaz; Tatvan yakınlarındaki kavşaktan İç Anadolu, Marmara, Ege, Akdeniz ve Güney Doğu Anadolu bölgelerine bağlanır. Erciş ve Patnos arasındaki kavşaktan da Doğu Anadolu ve Karadeniz bölgelerine bağlanır. Ayrıca Adilcevaz, İran’a geçiş sağlayan E- 99 karayolu üzerinde bulunmaktadır ki bu yol, tarihi İpek Yolu’nun eski uzantısıdır. Bu bağlantıların tümü asfalt olup devlet karayollarıdır.

Adilcevaz’ın bazı illere olan karayolu mesafeleri:

Adilcevaz – Bitlis 89

Adilcevaz – Erzurum 310

Adilcevaz – Diyarbakır 300

Adilcevaz – Ankara 1150

Adilcevaz – İstanbul 1580

Adilcevaz – İzmir 1700
Adilcevaz – Adana 825

Adilcevaz – Van 170

Adilcevaz – Ağrı 150

Adilcevaz – Muş 160

(Mesafeler, Karayolları Genel Müdürlüğü verilerinden yararlanılarak yaklaşık olarak verilmiştir.)

Süphan Dağı’na Gezi ve Tırmanış:

Sönmüş bir volkan dağı olan Süphan Dağı normal eğimlerle yükselen bir topografyaya sahiptir. Bu nedenle dağa tırmanış (yükseklik dışında) teknik bir zorluk arz etmez. Normal zorluk derecesinde dağ yürüyüşleri ile Süphan Dağı’na (
4434 m) her yönden çıkış yapmak ve dağın doruğuna ulaşmak mümkündür.

suphan-dagi-tirmanis.jpg


Van Gölü’nün batısında yükselen Süphan Dağı’nın her dağcıyı etkileyen güzel bir manzarası vardır.


Ancak gerek ulaşım kolaylıkları ve dağa yaklaşma olanaklarının elverişli olması, gerekse dağa çıkış sırasında görülen manzara güzellikleri bakımından Süphan Dağı’nın doğu ve güney yamaçları gezi ve tırmanışlar bakımından daha çekici ve uygun koşullara sahip bulunmaktadır.
 

Süphan Dağı’na Doğu Yamacından Tırmanış:

Süphan Dağı’na doğu yamacından tırmanış için, önce Adilcevaz- Erciş karayolu üzerinde bulunan Aydınlar Beldesine gidilir. Adilcevaz- Erciş karayolunun batısında yer alan Aydınlar Beldesinden araba ile Kışgıllı’ya, oradan da Kız Dağı’na (PTT radyolink tesisine) çıkılır. İhtiyaç halinde Kışgıllı’dan mahalli dağ rehberi temin edilebilir.

Asfalt bir yol bağlantısına sahip olan Adilcevaz- Aydınlar yaklaşık
25 km, Aydınlar- Kız Dağı arası ise 10 km’dir. Süphan Dağı’na gezi ve tırmanışa Kız Dağı’ndan (2596 m) başlanır. Yaklaşık 6-7 saatlik bir yürüyüşten sonra Süphan Dağı’nın en yüksek noktası olan ve krater çukurluğunun kuzeydoğu kesiminde yükselen Sandıktepe’ye (4058 m) ulaşılır. Dağcılar su ve kumanyalarını yanlarında taşırlar. Krater çukurluğu ve bu çukur içinde yataklanmış buzul gölleri (Sirkler) ve yaklaşık 1.5 km uzunluktaki dağ buzulu geçildikten sonra aynı rotadan Kız Dağı’na dönülür. Dönüş yaklaşık 3- 4 saat sürer.
 

Süphan Dağı’na Güney Yamacından Tırmanış:

Süphan Dağı’na güney yamaçtan tırmanış yapmak isteyenlerin, önce dağın güneyinde yer alan Adilcevaz ilçe merkezine gitmeleri gerekir. Buradan otomobil ile Harmantepe (Norşincik) Köyü’ne çıkılır. Yaklaşık
2200 m yükseklikte yer alan Harmantepe, 8 km uzunlukta normal bir stabilize yol ile Adilcevaz’a bağlıdır.

Süphan Dağı gezi ve doruk çıkışına Harmantepe Köyü’nden başlanır. Yaklaşık 7-8 saat süren normal bir yürüyüş ve tırmanıştan sonra dağın ikinci yüksek tepesi olan Kırkşehit Tepesi’ne (
4030 m) varılır. Bu gezi ve tırmanış sırasında da Süphan Dağı’nın doruğunda yer alan krater çukuru, bu çukur üzerinde yükselmiş parazit volkan konileri ile krater tabanında yataklanmış Süphan Dağı buzulu, buzkar ve buzul gölleri gezildikten sonra inişe geçilir. Çıkışta kullanılan rotadan tekrar Harmantepe Köyü’ne dönülür. Dönüş yaklaşık 4- 5 saat sürer.
 

Süphan Dağı’nda Kış Sporları ve Kayak:

4434 m yüksekliğindeki Süphan Dağı, kış mevsimi boyunca etkili kar yağışlarına sahne olur. Kar kalınlığı 3-4 m’ye ulaşır.

Kar kalınlığı ve meyiller bakımından kış sporlarına elverişli bir ortam sunan Süphan Dağı, özellikle kayaklı yüksek dağ turları veya helikopterle yapılan yüksek dağ kayağı “Heliski” bakımından potansiyel bir alan özelliği taşımaktadır.

Adilcevaz’da dağ turizmi kapsamında Trekking de yapılabilir. (Trekking, doğal engellerle dolu bir arazi parçasını herhangi bir ulaşım aracı kullanmaksızın yürüyerek aşmaktır.)

Hayvan otlatmak amacıyla yayla olarak faydalanılan, doğal bir çiçek bahçesini andıran ve soğuk su kaynaklarıyla görülmeye değer yerlerden biri olan Sütey Yaylası’ndan da turizm açısından faydalanılabilir. 

Bu haber toplam 17498 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
SON YORUMLAR
Yazan: Recai Karahan
Saygıdeğer Adilcevazlılar,

Annem ve babamın adını taşıyan yurda el konulduğunu öğrenmiş bulunuyorum. Dört yıldır yaşadığım olumsuzluklarla mücadele etmekte olduğum hepinizin malumudur. Hamd olsun yaşatana, hamd olsun yaşadıklarım karşısın da direnme gücü verip, sabretmemi sağlayana... İnşa'Allah sonuna yaklaştım.

Kur'an ile gerçek mana da, tanıştığım günden beri sadece Allah rızasını kazanma uğraşı içinde olmuş ve öylede yaşamışım. Bundan sonra da her kim ne derse desin... Her ne olursa olsun beni bu yaşam tarzımdan bir adım bile geri attıramayacaktır. Bilir ve inanırım ki, "Allah'a güvenip dayananlar korkuyu tatmayacaklardır. Mahzun ve mahcup olmayacaklardır. Kazanan da onlar olacaklardır."

Sevgili kardeşlerim... Bugüne kadar yaptığım faaliyetlerin hiç birinden ne pişmanlık ne de mahcubiyet duymuyorum… Hiç keşke demedim. Tam tersine “Allah’ım yaşattığın bütün zamana ve faaliyetlerine hamd olsun.” Demişimdir.

Mehmet Kamile Karahan öğrenci Yurdunun oluşması nasıl oldu? Zamanın Akparti Milletvekili(Eski bakan) Bitlis valisi, Adilcevaz Kaymakamı ve Belediye başkanlarının katıldığı Yurdun açılış programın da açıklamıştım. Bir kez daha yazmak durumundayım af edin lütfen…

Çarşıda kalabalık halde dostlarla oturuyorduk, yaşlı olan amcamız yanımıza geldi. Benimle konuşmak istediğini söyleyince kalktım. "Bizim komşunun evinde kız öğrencilerle erkek öğrenciler aynı evde kalıyor" dediğinde dehşete kapılmıştım. Hemen araştırdım, ev verilmediği için öğrenciler ayrı ayrı kapılardan girseler de aynı bahçeye açılan evde kalıyordu. Zamanın kaymakamı Ömer Faruk Bey, Belediye başkanı Selim Arışbaş'ı, haberdar ettim. Kaymakam bey "Yurt yapımı için müracaatlarının olduğunu fakat yatırım programına alınmadığı" devlet adamına yakışır şekilde izah etti.

"İnşa'Allah ben yapacağım." dedim ve harekete geçtim. Arsayı babam bağışladı binanın yapım giderlerinin tamamına yakınını ben karşıladım. Devreye giren cemaat mensubu tanıdıklar vasıtasıyla, bu işlerin işletmeciliğini iyi yaptıkları iddia edilen ve o günlerde oldukça revaçta olan cemaate... Yetkililerin de onayını alarak tapuyu olduğu gibi devrettik.

Cemaatle başkaca ilişkim olmamıştır. Hatta verdiğim öğrenci burslarını, dağıttığım ramazan erzaklarını kendilerin vasıtasıyla dağıtmasını yönünde telkin ve tekliflerde bulunmuşlarsa da, tarafımdan reddedilmiştir.

Sadece zavallı kul alan ben, insanımıza hep yakın yaşadığımın bilindiğini de bilmekteyim. Adilcevaz da, her mahalle de, her köyde yaşayan insanlarımıza aynı duygu ve yakınlık içinde olduğumu bilmektesiniz. Siyasetten uzak durduğum da hafızalarınızda saklıdır. Adilcevaz da, bütün kurumlara, derneklere, cemaatlere aynı mesafede olduğumu ve bu yerlere ziyaretlerimi, desteklerimi… Sorunların çözümü konusunda ataklığımı da yine Adilcevaz da yaşamakta olan herkes inanmaktayım ki, şahitlik edeceklerdir.

İslam, kalpte tasdik, dilde ikrar, yaşam da tatbikatla yaşanabilir. Yurdun yanındaki, Mehmet ve Kamile Karahan İlk Öğretim okulunun yapımında veya başka bir kurum binasının yapılmasına yaptığım katkılardan nasıl pişmanlık duymuyorsam… Mehmet Kamile Karahan Öğrenci Yurdunun yapım aşamasında yaptıklarım dan da pişmanlık duymuyorum. Ayrıca bu konu da geçmişte barınmış olan birçok gencin velilerinden dua ve teşekkür aldığımda hala kulaklarımın dibinde asılı durmaktadır.

Yine zamanın Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül tarafından bizat’i tebrik almış Zat-ı Alilerini telefonla babam ile görüşmelerini sağlamıştım.

Eğer yurdu üzerine emanet alanlar; zamanla cemaat olmaktan çıkmış Paralel Devlet Yapılanması (PDY) haline dönüşmüş… Devlete, millete karşı tavır içine girmiştir... Ayıp etmişlerdir, devlete ve millete karşı suç işlemişlerdir ve günahkârdırlar. Buna da benim ve ailemin yaptıkları sebep değildir.

Eğer yurt için yanlış yapmışsam, Milli Eğitim'e okul yeri, Polis'e yaptığım Polis evi(Arsayı ve var olan binayı Süleyman Altay vermiş binanın tadilatının yapımının ekseriyeti tarafımdan karşılanmıştır.) v.b konusunda da yanlış yaptığım anlamı çıkar ki... Bu da insanları hayır yapma konusunda yılgınlaştırır.

Ayrıca inançlarımızda geleneklerimizde ve yasalarımızda suç ve kabahatler şahsidir; şahıslara aittir. (Ör: Hz Nuh ve oğlu, Hz İbrahim ile babası, Hz Lut ile karısı) “Herkesin kazandığı hayır kendisine, yaptığı kötülüğün zararı da yine kendisinedir.”Sure-İ Bakara 286.Ayet. Ayetten anlaşılacağı üzere inandığım odur ki, yaptıklarımız ilahiyatta kayıt altına alınmıştır. İnşa’Allah Es Semi ve El Basir olan Rabb’ımız bizi af eyler, merhamet eder, bizden razı kalır.

PDY veya eski adıyla cemaat yanlış yaptı diye inançlarımdan veya Allah’ı razı etme çabalarımdan vaz geçecek değilim. İnşa'Allah yaşadığım sıkıntılar tez zamanda biter de kaldığım yerden devam ederim.

Sevgili dostlar,

Allah'ı ve insanı sevdiğini söylemek çok kolay. Allah'a güvenip dayanmak ise yürekten akıp gelendir! Allah'ı çıkarsız ve hesapsız sevmek ise yiğit yüreklere sahip olanların işidir.

O yiğit yürekler Allah'ı, hissederek yaşayanlardır. Allah'ın sevdikleri de; o, yiğit yüreklilerdir.

Allah yolundan dönmeyi, gerilemeyi düşünürsem... Bir an bile şüpheye düşersem Rabb’ım beni helak etsin inşa'Allah.

Allah izniyle, bu günleri de aşacağız. Devleti ve milleti bölmeye çalışanlara, halka mermi sıkanlara dün de karşı durduk, bugün de karşı durulduğundan eminim... Sizler de emin olun lütfen!..

Yakın zamanda görüşmek üzere, inşa'Allah.

Saygı ve selamlarımı sunuyor, sağlıklar diliyorum. Muhabbetle kalın inşa'Allah.

Recai Karahan

Evladınız.