1. YAZARLAR

  2. Salih BEŞKARDEŞ

  3. Adilcevaz’ın Gelişmesi İçin Neler Yapılmalı?
Salih BEŞKARDEŞ

Salih BEŞKARDEŞ

Yazarın Tüm Yazıları >

Adilcevaz’ın Gelişmesi İçin Neler Yapılmalı?

A+A-

Adilcevaz, Bitlis’in en güzel ilçelerinden biri olmasına rağmen, diğer ilçelere göre biraz geri kalmış durumdadır. 

Tarihi ve turistik değerlere sahip olan ilçemizin geçmişine baktığımızda, Osmanlı ve Selçuklu’ya sancak beyliği yapmış özel konumlu bir yerleşim yeridir. Süphan dağı eteklerinde, Van Gölü havzasının en temiz ve en güzel sahillerini içerisinde barındıran ceviziyle meşhur, yeşil ve mavinin kucaklaştığı bu güzel ilçemizi kalkındırmak ve gelişmesine katkı sağlamak her şeyden önce bizlerin elindedir.

Şu ana kadar gelişmemiş olması, bundan sonra da gelişmesine engel midir? Tabi kide hayır. Son birkaç yıldır az da olsa gelişim ve değişimler gösterdiğine tanık oluyoruz. Az da devletimiz yatırımlarını buralara kaydırabilse, bizlerinde çaba ve gayretleri ile çok hızlı da gelişeceğine inanıyorum.

İlçemizin gelişmesi, öncelikle turizm, tarım ve hayvancılık üzerine yapılacak ciddi proje ve çalışmalarla yapılacağı kanaatindeyim. İlçemiz Van Gölü havzasının en güzel sahillerini içerisinde barındırmaktadır. Bu kapsamda İlçemize gelecek olan yerli ve yabancı turistlerin her türlü ihtiyaçlarının karşılanması için konaklama imkânlarının genişletilmesi, göl kenarına modern turistik tesisler yapılması, turizmin günübirlik değil de uzun zamanlara yayılması için çalışmalar yapılmalıdır.

Van gölünün en güzel kıyı şeridinin Adilcevaz’da olması ilçemiz için büyük bir şanstır. Göl suyunun sedef başta olmak üzere bazı cilt hastalıklarına iyi gelmesi aynı zamanda ilçemizde sağlık turizminin de yapılması açısından önemli bir fırsattır.

Ayrıca ilçemiz sınırları içerisinde bulunan Süphan Dağı’ndan ve Sütey yaylasından yeteri kadar faydalanamıyoruz. Buralarda düzenli dağ tırmanışları, kayak, yayla gezileri ve yamaç paraşütü gibi etkinlikler geliştirilip, tarihi zenginliklerimizin yanı sıra doğal güzelliklerimizin uluslararası tanıtımı yapılabilirse ilçemize turizm alanında çok önemli bir katkı sağlayacaktır. Özellikle Süphan Dağı’nda dağ tırmanışlarının yanı sıra kayak ve yamaç paraşütü ile birlikte Sütey yaylasında yayla etkinlikleri, yayla gezileri ve kamp turizminin yanı sıra engebeli olan kısımlarında Safari yarışları düzenleme imkanları sağlanabilirse ilçemizde önemli bir turizmin kapısını açmış olabiliriz.

Çarşı merkezinde bulunan derme çatma işyerlerinin yerine yap-sat karşılığında daha yeni binalar yapılması halinde ilçemiz daha güzel bir şehir görünümüne kavuşacaktır. Recep Tayyip Erdoğan Bulvarı üzerinde bulunan arazi sahiplerinin de desteğiyle burada yap–sat’ın önü açılırsa bu bulvarı da canlandırmış oluruz. Çarşımızın genişletilip modern bir hale getirilmesi için Belediye Başkanımız Sayın Necati Gürsoy’un yaptığı proje ve çalışmaları takdire şayandır. Fakat ilçemizin gelişip modern bir şehir konumuna gelebilmesi için herkesin elini taşın altına koyup başkanımıza gereken desteği vermesi gerekmektedir.

İlçemizde bulunan yeni tarım arazilerinin büyük çoğunluğu gözlemlediğim kadarıyla genellikle elma bahçeleri yapılmış. Hâlbuki bu araziler elma fidanlarının yerine aşılı ceviz fidanları ile ağaçlandırılırsa, hem Adilcevaz cevizini daha iyi yerlere getirmiş oluruz hem de bu ağaçlardan elde edilecek ceviz üretimi ilçemiz ekonomisine daha çok katkılar sağlayacaktır.

Aynı zamanda ilçemizde en güzel sebze ve meyve yetiştiriciliği yapılmaktadır. Bu sebze ve meyvelerin saklanıp sağlıklı bir ortamda depolanması için soğuk hava depolarının yapılması bir ihtiyaçtır.

Eskiden her evde hayvancılık yapılmakta iken şimdi ise ilçemizde hayvancılık neredeyse bitme noktasına gelmiş durumdadır. Eğer ki ilçemizde turizmin yanı sıra tarım ve hayvancılık üzerine ciddi çalışmalar yaparsak hem ilçemiz ekonomisine katkı sağlamış oluruz hem de ilçemizin en önemli sorunlarından birisi olan işsizlik sorununu da ortadan kaldırmış oluruz.

Bu nedenle Adilcevaz’ın acilen bir değişime ihtiyacı var. İlçemizin kalkınıp gelişmesi için her şeyi devletten beklememeliyiz. Biraz daha kendi gayret ve çabalarımızla bu güzel ilçemizi hak etmesi gereken yere getirebiliriz. Bize düşen görev her zamankinden daha çok çalışmak ve proje üretebilmektir.

Bu yazı toplam 2670 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
12 Yorum