1. YAZARLAR

  2. Suat YILMAZ

  3. Adilcevaz ve Ceviz
Suat YILMAZ

Suat YILMAZ

BİTKİSEL ÜRETİM GENEL MÜDÜR YARD
Yazarın Tüm Yazıları >

Adilcevaz ve Ceviz

A+A-

Değerli Adilcevaz13 Okurları; "Bizim Altınımız" başlıklı bir önceki yazımda bizim için altın değerinde olan cevizimizin önemine ve İlçemize sağlayacağı katkıya kısmen değinmiştim. Öncelikle Adilcevaz da ceviz ile ilgili eksiğimiz nedir? yapılması gerekli işlemler ne olmalı sorularına cevap verecek bir durum tespiti, bir araştırmanın yapılması gerekiyordu. Konuyu Değerli Belediye Başkanımıza, Kaymakam ve Vali Beylere sunduğumuzda yapılacak projelerin desteklenebileceği bizlere söylendi. Bizlerde araştırmacı kimliğimizle bir proje hazırladık ve önce İlçemizdeki ceviz ile ilgili aşağıda bahsedeceğim mevcut durumu, sorunları ve çözüm önerilerimizi Belediyemizin Proje Koordinasyon Merkezinde ilgili çiftçilerimize anlattık. Sorunların yapacağımız projeler ile aşılacağını ortaya koyduk. 29 Mayıs 2015 tarihinde Belediye Başkanımız Sayın Necati GÜRSOY’un büyük çabaları ile uygulamanın ilkini başlattık.

Proje kapsamında 25 çiftçimize 4 dekarlık toplam 100 dekar kapama ceviz bahçesi ve 25 çiftçimize de farklı mevkilerde deneme amaçlı toplam 45 dekar kapama ceviz bahçesi kurduk. Bu yıl toplam 4 000 adet aşılı ceviz fidanını toprak ile buluşturduk. Hedefimiz 5. yılın sonunda Adilcevaz’a 20 000 adet aşılı sertifikalı ceviz fidanı dikmektir. Bundan sonra yapılacak çalışmalara katkı sağlayacağını ümit ettiğim bazı tespitlerimi ve bu projenin gerekçelerini sizlerle kısaca paylaşmak istiyorum.

1- Adilcevaz da şu anda meyve veren ceviz ağacı sayısı 39 275, meyve vermeyen ceviz ağacı sayısı ise 36 725 dir. Neredeyse toplam ceviz ağacımızın % 50 si meyve vermemektedir. (Tüik 2013) Bunun sebebi ise tohumdan üretilen ceviz ağaçlarında gençlik kısırlığı dediğimiz meyveye geç yatma olayıdır.

2- Bahçelerimizde bulunan ceviz ağaçları aşısız, sertifikasız olup, yetiştirme tekniklerine uyulmadığı için verim ve kalite oldukça düşüktür.

3- Diğer bir sorun ise cevizde yabancı tozlanma olduğundan tohumla çoğaltma sonucu bir açılım görülmektedir. (Ekilen tohumun aynı özelliklerini göstermemesi). Ortaya çıkan bu varyasyon özellikle ceviz gibi uzun yıllardır tohumla çoğaltılan türlerde meyve ve ağaç özellikleri bakımından geniş bir çeşitliliğin oluşmasını sağlamıştır. Mevcut varyasyonda marka oluşturacak standart bir meyve üretimi yoktur.

4- Son yıllardaki küresel iklim değişiklikleri İlçemizde de yaşanmış ve İlkbaharın son donları mevcut ceviz varyasyonumuzu tehdit ederek bazı yıllar hiç ürün alınamaz duruma gelmiştir.(2014 Mart)

5- İlçemizdeki ceviz varyasyonu geçmiş yıllarda birçok araştırmacılara tez konusu olmuş ancak cevizimizin tescil aşaması üzülerek söylemem gerekir ki her zaman ihmal edilmiştir. Şu anda Adilcevaz da seleksiyon çalışmaları sonucu öne çıkan tipler belli olmasına rağmen tescil aşaması henüz sonuçlandırılamamıştır.

Bu konuda İlçe Kaymakamımız sayın Özer ÖZBEK beyin gayretleri sonucu iki proje ile çalışmalar başlatılmış olup, iki çiftçimize aşılı fidan üretme serası kurdurulmuştur. Tescil çalışmaları ise İlçe Tarım Müdürlüğümüz ve Van YYÜ ile birlikte Mehmet AKKOYUN ve Erdal GÜNAY çiftçilerimizin arazi ve seralarında başlatılmıştır. Umarım bu çalışma kısa sürede sonuçlanır ve Adilcevaz Cevizi olarak bizimde tescilli çeşitlerimiz olur. İlçemiz hem aşılı ceviz fidanı üretiminde hem de kaliteli ceviz meyvesi üretiminde adına yakışır bir marka oluşturur. Bütün çabalarımız cevizin ilçemiz ekonomisine ses getirecek faydayı sağlamasıdır.

Değerli Adilcevaz 13 okurları; Bizler İlçemiz için önemli gelir kaynağı olacak ceviz yetiştiriciliğine çok önem veriyoruz. Özellikle aile ekonomisine katkı sağlayacak bu projeye annelerimizin bacılarımızın sahip çıkmasını istiyoruz. Proje kapsamında olan çiftçilerimizin bu fidanlara ve bahçelere sahip çıkıp, gerekli bakım işlerini aksatmadan yapmalarını önemle rica ediyoruz. Cevizimiz gelecekte belki de en önemli gelir kaynağı olacak, bizlere ve gelecek nesillere ekmek kapısı olacaktır.

Yaptığımız araştırmalar sonucunda İlçemize uygun ceviz çeşitleri son 30 yıllık dönemde dünyada geliştirilen ve geçerliliği olan verimli, kaliteli, bazı hastalık ve zararlılara dayanıklı, geç çiçeklenme ve erken hasat olgunluğuna gelen aşılı ve sertifikalı çeşitlerdir.

Projemizde materyal olarak kullandığımız ana çeşit tescilli ve sertifikalı Fransız orijinli Fernor ceviz çeşidi, tozlayıcıları ise Fernette ve frenguette ceviz çeşitleridir. Bu verimli çeşitlerden elde edeceğimiz meyveler diğer bölgelerde yetiştirilen meyvelerden daha kaliteli olacağını tahmin etmekteyiz. Çünkü cevizin meyve kalitesini belirleyen kriterlerden en önemlisi yetiştirildiği ekoloji ile doğrudan ilişkili olmasıdır. İlçemiz Adilcevaz da kaliteli ceviz yetiştiriciliğine uygun bir ekolojiye sahiptir. İleriki yıllarda yapacağımız projeler ile elde edeceğimiz meyvelerin gıda bileşenlerini tespit edip ortaya çıkacak sonuçlar ile inşallah markamızı oluşturacağız.

Bizim hedefimiz şu andaki adı olan fakat ekonomimize fazla bir katkısı olmayan bahçelerimizden maksimum gelir elde etmek ve Cevizimizi marka olarak pazarlamaktır. Bu konuda Bizlere güvenerek destek olan ve kaynak çıkarılmasında etkin olan Belediye Başkanımız Sayın Necati GÜRSOY’a, İlçe Kaymakamımız Sayın Özer ÖZBEK’e, Sayın Valimiz Orhan ÖZTÜRK’e saygılarımı iletirim. Projenin uygulama aşamasında emeği geçen başta proje ekibimize ve çiftçilerimize, İlçe Tarım Müdürlüğümüze, İlçe Özel İdare Müdürlüğümüze, İl Genel Meclis üyemize, Belediye Meclis üyelerimiz ve çalışanlarına teşekkürlerimi bildirir, önümüzdeki diğer projelerin hayata geçmesi için gayretlerimizin artarak devam etmesini Yüce Allah cc den niyaz ederim.

Hepinizin Ramazanı kutlu Bayramına ulaşmaya umutlu olmanız dileğiyle saygı ve sevgilerimi sunarım.

Bu yazı toplam 6433 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum