1. YAZARLAR

  2. Salih BEŞKARDEŞ

  3. Adilcevaz Cevizin Merkezi Olacak
Salih BEŞKARDEŞ

Salih BEŞKARDEŞ

Yazarın Tüm Yazıları >

Adilcevaz Cevizin Merkezi Olacak

A+A-

İlçemizde yetiştirilen ve dünyaca ünlü kaliteye sahip olan Adilcevaz cevizi, yıllardır sürdürülen çalışmalar sonucunda nihayet tescillendi.

Bu gelişme ilçemiz için atılan en önemli adımlardan biridir. Çünkü Adilcevaz cevizi artık tescilli bir marka haline geldi. Elde edilen bu fırsatı iyi değerlendirebilirsek ilçemiz ceviz sayesinde hem adından söz ettirecek hem de ekonomik anlamda ilçemize katkısı çok büyük olacaktır.

Bu kapsamda ilçemizde ceviz üzerine aktif bir şekilde çalışacak bir kooperatifin kurulması çok önemlidir. Bir an önce bu kooperatifin kurulması gereklidir. Aynı zamanda ilçemizde ceviz yetiştiriciliğine gereken önem verilerek profesyonel anlamda işini hakkıyla ve severek yapan çiftçiler yetiştirip, ilçemizdeki ceviz üretim alanlarını arttırmalıyız.

Son yıllarda üretimin iç tüketimi karşılayamaması neticesinde, devletin kapama ceviz bahçeleri tesisine yönelik verdiği teşvikler, özel sektörün ceviz yetiştiriciliğine olan ilgisi ve aşılı ceviz fidanı üretiminin fidancılık içinde karlı bir üretim kolu haline gelmesi, yüzlerce kişiyi aşılı ceviz fidanı üretimine sevk etmiştir. Bu kapsamda ilçemizde kapama ceviz bahçelerinin arttırılmasının yanı sıra boş arazilerimizi ceviz bahçelerine çevirmemiz ilçemiz ekonomisi için önemli bir fırsat olacaktır. Bu fırsatı en iyi şekilde değerlendirmeliyiz.

Ülkemiz ceviz üretiminde Çin, ABD ve İran’dan sonra dördüncü sırada ama üretim iç talebi bile karşılayamıyor. Ceviz üretimi az emek isteyen, bakımı kolay bir üretim dalıdır. Bu ürünün her zaman talebi var. Bundan dolayı ceviz üretenler diğer tarım ürünlerine göre daha yüksek gelir elde edebiliyor.

İlçemizde ceviz yetiştiriciliğinin yanı sıra ceviz reçeli de önemli bir yer tutmaktadır. Fakat ceviz üzerinden iş olanaklarını artırmak için cevizi en iyi şekilde değerlendirip bu çeşitliği arttırmalıyız. Peki cevizin çeşitliliğini arttırmak için neler yapabiliriz. En başta işe cevizimizi paketleyip bir marka adı altında piyasaya sürmeliyiz. Cevizden ceviz kreması, ceviz helvası, cevizli sucuk ve ceviz ezmesi yapabiliriz. Aynı zamanda cevizimizle birlikte kayısımız da meşhurdur. Bu iki ürünümüzden hem göze hem de damak tadına hitap edecek şekilde güzel bir marka adı altında hediyelik paketler hazırlanabilir.

Ama her şeyden önemlisi, cevizimizi tescillendirdik ve sertifikasını aldık. Bundan sonra bizlere düşen iş daha çok çalışıp, hep birlikte el ele vererek Adilcevaz’ı cevizin merkezi haline getirelim. Bunu başarabilirsek İlçemizin ekonomisine ve kalkınmasına en büyük katkıyı sağlamış olacağız.

Bu yazı toplam 1910 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.