Yavuz BEŞKARDEŞ

Yavuz BEŞKARDEŞ

İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ
Yazarın Tüm Yazıları >

Adamlık

A+A-

Zaman ve mekan ışığında değişmeyen tek şey adamlık. Menfaatsiz, çıkarsız, haktan korkup halktan yana olan ama menfaatler uğruna kişiliğinden asla taviz vermeyen, ahlaklı ve erdemli olmayı her şeyin önünde önün de tutan kişi olarak tarif etsek doğru olur sanırım. 

Toplumumuzun en önemli sorunlarından biri geleneksel İslam anlayışının kaide ve kurallarını yerine getiren ancak ahlaktan ve erdemden yoksun olmasıdır. Günümüz insanın en büyük zaafı gücün ve güçlünün  yanında olama küçük menfaatler uğruna her şeyi yapabilmesi durumudur. Bu tür insanların herhangi bir fikire ve düşünceye sahip olması söz konusu değildir. Güç kimde ise onun en büyük savunucusudur. Gücü ve güçlünün yanında olmayı en büyük erdem kabul eden ancak taraf olduğu gücün zayıfladığını his edince ilk satan kişi  olma durumu en büyük zaafınız olsa gerek. Hele ideal düşüncesi para üzerine kurulu güç devşirince her şeyi yapabileceğini kendine amaç edinen sözde adamlık. Bu tür adamlılık dürüst, çalışkan mazlumun yanında olan kişilikleri her zaman kendilerine rakip görürler. Kendine bulaşmış çamuru bu dürüst insanlara nasıl bulaştırırım çabası içinde olurlar.

Birde adam gibi adam olma hali yani hem cinslerin bilhassa erkeklerin kendileri için kullandıkları tabir kendine benzetme duygusu denilebilir. Oysa adam gibi adam olma hali ne para ile ne mevki makam ile ne şöhret şan ile kazanılır. Yani kişinin karakterliği, mertliği, kişiliği, birikimi toplumda gördüğü saygınlığı ile ilgilidir.  Adam gibi adam zor günlerin adamıdır. Adaletten, dürüstlükten, vicdandan, mertlikten Söz  edip zoru gördüğünde kaçmayacak. En kalabalık ortamlarda daha tek başına kalsa kimsenin şahit olmadığı yerde vicdanını tatile yollamayacak. Nasıl davranmasını gerekiyorsa öyle davranacak, neyse o olacak, öylede konuşacak. Adam olacak kişinin hayatta mutlaka bir hedefi olmalıdır. Her türlü zorluğa göğüs gerecek gerektiğinde ailesini, dostlarını, mazlumları sırtlayabilecek. Hakkı bilip halktan yana tavır koyacak. Güz devşirenleri gibi değil, özü sözü bir olacak. Bugün söylediğini yarın arkasında olacak, kıvırmayacak kıvrılmayacak elif gibi dimdik olacak ama saygıda kusur etmeyecek. Saygı duyulduğu için, sevildiği için mutlu olduğunu his edecek ve hissettirecek. Hepsinden önemlisi başını yastığa koyduğunda vicdanen rahat  uyuyabilecek.

Kısaca adam olmak; her şeyden önce vicdanlı, ahlaklı, erdemli, yani şahsiyetli olma halidir. Günümüz İslam toplumlarının en büyük eksikliği ahlaktan yoksun olma halini almasıdır. Geleneksel İslam anlayışında ibadetleri yerine getirmekte bir sorunun görünmediği yaşantımızdan anlaşılmaktadır. Ancak ahlak kurallarını gereği dürüst olma, yalan söyleneme, devlet malına el uzatmama, tartı'da hile yapmama, görevine sadakat v.b. kuralların hiçe sayıldığı görülmektedir. Oysa dinimizin temelinin Ahlaki tamamlama üzeri olduğu asla  unutulmamalıdır. 

Öyle ise önceliğimizin ahlaklı ve iyi insan yetiştirmek olmalıdır. Adam gibi adamlık ta bu olsa gerek saygı ve hürmetlerimle...

Bu yazı toplam 3701 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
7 Yorum