03 Aralık 2016 Cumartesi
Öğretmenlik - Hamdi Eyigün
Tartışmalı Başkan
Tezek Kokan Köyleri
Terör ve Terörizm
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
A. Mümtaz Çoban ile Röportaj
28 Eylül 2011 Çarşamba 17:13

A. Mümtaz Çoban ile Röportaj

Ahlat İlçe belediye başkanı A. Mümtaz Çoban ile Merak edilen konular hakkında röportaj yaptık. Başkan Çoban sorduğumuz sorulara önemli açıklamalarda bulundu. Sıcak ve Samimi bir ortamda geçen röportajımız…

Ahlat İlçe belediye başkanı A. Mümtaz Çoban ile Merak edilen konular hakkında röportaj yaptık. Başkan Çoban sorduğumuz sorulara önemli açıklamalarda bulundu. Sıcak ve Samimi bir ortamda geçen röportajımız…


Adilcevaz13.Com:

- Sayın Başkanım Kendinizi Tanıtırmısınız?

Ahlat Belediye Başkanı A. Mümtaz Çoban:

- 1969 Ahlat doğumluyum. İlk, Orta ve Liseyi Ahlat’ta okudum. Yüksek öğrenimi, Lisans, yüksek lisans ve doktoramı yurtdışında yaptım. Ayrıca Erzincan hukuk fakültesini bitirdim. Kırgızistan devletiyle Türkiye arasındaki münasebetlerde yabancı yatırımcıları koordine eden bir mekanizmanın içinden geliyorum. 1992 yılından itibaren Orta Asya’da, Kafkaslarda, Balkanlarda Türk dünyası meseleleriyle ilgili koordinasyonu yürüten hizmet sürecinden sonra 29 Mart 2009 yılında Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) den Ahlat Belediye başkanı seçildim. Halkımızın verdiği yetki neticesinde halen Ahlat Belediye Başkanlığı görevini yürütmekteyim.

sany6656.jpg

Adilcevaz13.Com:

- Göreve geldiğiniz günden bugüne yaptığınız hizmetlerinizi Sayarmısınız?

Ahlat Belediye Başkanı A. Mümtaz Çoban:

- Biz 2009 Mart ayı itibariyle göreve başladık belediyeyi kamu kuruluşlarına, iller bankasına halka olan 28.5 Milyon TL (28.5 Trilyon) borçla devraldık. Halkın sıkıntılarının, sorunlarının temeline inmeye çalıştık. Ön Fizibilite kalkınma çalışmalarımızı hazırladık yolumuza böle devam ettik. Bunun neticesinde Ahlat’ı üç ana kategori anlamında mahalli olarak ele aldık. Bunlardan biri Ahlat’ın tarımına destek vermekti ve bu alandaki yatırımları göz önünde bulundurmaktı. Ahlat tarım topraklarına sahip olan ama bu toprakları doğru manada kullanmayı gerektiren imkanlara kavuşmasına gerek vardı. Özellikle tarıma dayalı unsurlarımızı hayata geçirmemize gerek vardı. Bunlar doğrultusunda ziraat bankası ve çiftçilerim ile yaptığımız çalışma neticesinde gerek hayvancılık, gerek tarım manasında Ahlat çok iyi desteklemeleri gerçekleştirdi. Şuan 120 bin ton pancar üretimimiz, 110 bin ton patatesimiz ve bu sene çok ciddi derecede rakam olarak 20 bin ton olan bir domates üretimimizin varlığı ile işe başlamış olduk ve böylede devam ediyor. Bu ürünlerimiz burada çok ciddi gelişme gösterdi.

Tarım alanında çalışmaları destekleyecek, belediyeyi ilgilendirmese dahi kendimize ilçemizin sorunlarını mesele edinmek, belediyeciliği sadece su, temizlik, kanalizasyon hizmetleri gibi rütun işler olarak algılamaktan ziyade bölgenin bütün sorunları ile ilgilenmekle bir müesses geliştirmekte fayda gördük. Aynı zamanda Komisyon yatırımlarına yöneldik. Bunlardan biride salça fabrikamızdır. Özellikle şu anda Ahlat’tan, Adilcevaz’dan, Tatvan’dan alım yapan bir mekanizma ile faaliyete geçmiş olduk. Diğer bir alanda Ahlat’ta toplu hayvancılık merkezlerinin olmadığını görüyorduk. Yatırımcı ile bunları müzakere ettiğimizde özellikle büyük baş hayvanda yaklaşık 1000-1500 kapasiteli hayvan barınaklarının oluşumu sağlandı. Şu anda şehir merkezinden ağıllar uzaklaştırılarak hayvancılığın desteklenmesi anlamında ne gerekiyorsa sağlıklı bir şekilde hayvancılığı da hayata geçirdik.

Diğer bir konumuz ise Ahlat’ın maden yataklarında ki yatırımcıları desteklemektir. Özellikle Nevşehirli bir yatırımcımızı buraya davet ederek şu an da Bims fabrikasını oluşturduk. Şu an kuzey Irak’a bile satışlar yapılıyor. Buradan sizin siteniz aracılığıyla şunu müjdelemek istiyorum. İlçemize yurt içinden ve yurt dışından yeni yatırımlarım olacağına duyuruyorum ve yatırımcıların müracaatlarını almaya başladık. Ayrıca doğal kaynaklarımız su şişeleme fabrikası oluşturduk. Öncelikle bu fabrikayı açmak için Alman firması başvurdu fakat bizim yerel girişimcilerimiz bu işi yapabileceklerini söyleyerek bilge su fabrikasını bizim desteklerimizle kurdular. Bugün itibariyle bu fabrikamız güneydoğunun ve kuzey Irak’ın su ihtiyacını karşılamış bulunuyorlar. Bizim en önemli amacımız bu ilçeyi daha iyi tanıtabilmek için turizm projeleri geliştirmektir. Sayın Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül ilçemizi himayesi altına aldı buda bizim için büyük bir avantaj oldu. Ahlat’ın en büyük sorunu imar sorunudur. Bu çalışmalara hız verdik ve bu revizyonu gerçekleştireceğiz inşallah. Biz Ahlat’a 14 ülkenin ressamlarının katılımı ile Avrasya kültür buluşması münasebeti ile davet ederek dünyanın dikkatini buraya çevirdik.

Adilcevaz13.Com:

- Seçim Beyannamenizdeki vaatlerinizi şu ana kadar yapabildiniz mi?

Ahlat Belediye Başkanı A. Mümtaz Çoban:

- Seçim meydanlarında çok değerli Ahlatlı hemşerilerimize verdiğim vaatleri kısıtlı imkansızlıklara rağmen iki yıl bir süreçte vaatlerimin bir çoğunluğunu gerçekleştirdik. Bunlar bir başlangıçtı biz doğru yaptığımızı iddia etmiyoruz Allaha hadsiz şükürler olsun halkımız bu çalışmalara kavuştu. Halkımızın kaybettiği zaman dilimi var ki şu ana yaptıklarımızı ancak alt yapı çalışması olarak kabul ediyoruz. Ben Ahlat halkına sesleniyorum asıl sürprizlerimizi bundan sonra göreceksiniz diyorum. Biz göreve geldiğimizde çalışan doğru dürüst bir tek tane araçlarımız çalışmıyordu. Bu çalışmayan araçları bakım ve onarımını yaparak faaliyete soktuk. Ayrıca 12 araç aldık Borçları yüzünden kredi alamayan belediyemizin bir tek yolu vardı proje üreterek, borçlanmada şartlı para getirerek, vatandaşımıza hizmeti getirdik. Biz planlarımızı hizmete dayalı yapıyoruz ve yapmaya devam edeceğiz.

sany6655.jpg

Adilcevaz13.Com:

- Muhalefet Partilisiniz bu hizmetlerinize nasıl yansıyor?

Ahlat Belediye Başkanı A. Mümtaz Çoban:

- Halkım beni göreve getirdikten sonra bir parti olarak değil, yarın cenabı hakkın huzuruna her an çıkacakmış gibi adil davranmaya çalışıyorum. Ben proje üretirim ve onu gerekli mercilere götürürüm. Çünkü ben gücümü halkımdan alıyorum buna göre hiçbir anlayış projemizi farklı siyasi görüşte olduğumuzdan dolayı iptal etme lüksü yoktur.  Bu bir parti meselesi değil bu hizmet yarışıdır şu ana kadar muhalefette olmam hesabıyla sıkıntı çektiğim söylenemez. Çünkü ülkemiz demokrasiyi özümsemiş ve tek parti dönemi bitmiştir. Biz hizmetlerimizde sadece devlete dayalı projeler değil, özel sektöre dayalı projeler üretiyoruz.

Adilcevaz13.Com:

- Ahlat şimdiye kadar yeterince tanıtılmıyordu, şimdi neden çok hızlı bir tanıtım sürecine girdi?

Ahlat Belediye Başkanı A. Mümtaz Çoban:

- Ahlat 1013 yıl Türk İslami itibari ile İslam aleminin yerleşmeye başladığı Anadolu Selçuklularının üssü oldu. Atalarımız bu güzel esrarengiz gizemli şehrin yerini keşfettiler. Ahlat İslam aleminde Kubbetül İslam hüviyetini aldı ve İslam medeniyetlerinin engin bir ufkunu ortaya koydu. Dünyanın tanınmış üstatları buradan çıktı. Hukuk Şinaslarından seyit Hüseyin Ahlati, Mimar Hürrem şah Ahlati, tıp alanında Ahlati Erba tıp formülü üretildi ve bunlar buradan çıktı.  Ahlat’ta 7800 tane abidelerinin gelişmiş abideleri formatı oluşturuldu. Hanlar, hamamlar oluşturuldu. Ahlat’ın külliyelerinden yetişen insanlar Türklüğü ve İslamı Anadolu’ya yaymaya başladılar. Dünya mirası olan bu şehrin tanıtımı için 14 ülkenin ressamlarını Ahlat’a getirdik ve Ahlat’ı başta Türk dünyasına, İslam alemine ve dünyaya kendini tanıtması için ne lazımsa yapmaya devam edeceğiz ve bu güzelim tarihi ilçemiz şimdiye kadar maalesef yeterince tanıtılamamanın sancısını ve hasretini yaşamış ama Allah’ın izniyle biz tanıtımıyla ilgili bu sıkıntıyı aştığımıza inanıyoruz. Artık İbn-i Haldun’un şu sözünü tüm Ahlatlılara ve Türkiye’ye hatırlatmak isterim ‘Su suya ne kadar benzerse, istikbalde gelecekte o kadar maziye ve geçmişe benzer.’ Geçmişte bu kadar ihtişama sahip olan Ahlatımızın 21 y.y dada insanlığın hayrına ve medeniyetin doğuşuna vesile olacak bu kültürün ve medeniyetin yeniden üstündeki külleri kaldırarak hayata geçecektir.

Adilcevaz13.Com:

- Bundan sonra siyaset yapmaya devam edecek misiniz? Siyasette başka hedefleriniz var mı?

Ahlat Belediye Başkanı A. Mümtaz Çoban:

- Siyaset insanlığa hizmet etme meselesidir. Bizim derdimizin siyaset değil siyaseti de şöhret olmak için değil, biz bütün ömrümüzü halkımıza hizmet etmek için çalışıyoruz. Bunu sadece siyaset olarak algılamayın. Ben üstadımızın bu anlamlı ve güzel sözünü rehber olarak alıyorum (Beddüizaman hz. sözü) kimin himmeti (muhabbeti) milletiyse o tek başına bir millet gücündedir. Kimin muhabbeti nefsi ise o zaman millet yoktur, fert ve birey durumuna düşer. Bizde muhabbettimizi cenabı haktan sonra millete olan muhabbetimizden alıyoruz.

Adilcevaz13.Com:

- Keşke siyasete girmeseydim dediğiniz oldumu?

Ahlat Belediye Başkanı A. Mümtaz Çoban:

- Hiç hoşlanmadığım keşke cümlesini hiç sevmiyorum. İnsanın mutlaka hatalarının olduğu yanıldığı işler vardır ama bu insanların hayatlarını keşkelerle geçirmelerine sürüklememelidir. İnsan eğer ki işlerini planlı yapıyorsa hayatında keşkeleri yoktur, eğer ki hayatınızı ve işlerinizi plansız yapıyorsanız hayatınızda hep keşkeler vardır.

Adilcevaz13.Com:

- Ahlat halkı sizin mütevaziliğinizi çok seviyor, halkınızla olan diyaloğunuz çok iyi bu nereden geliyor?

Ahlat Belediye Başkanı A. Mümtaz Çoban:

- Halkımıza olan muhabbetimizden geliyor onları Allah’ın emaneti kabulümüzden geliyor. Allah’ın rızasını kazanmak için halkımızla birlikte düşünmeye, birlikte hareket etmeye, istişare etmeye çalışıyoruz. Şartlı muhabbeti kabul etmiyoruz muhabbet şartsız olur, halka hizmetin hakka hizmet olduğuna iman ediyoruz bunu bir ibadet olarak kabul ediyoruz.

sany6654.jpg

Adilcevaz13.Com:

- Sizce Bitlis’in en büyük sorunu nedir?

Ahlat Belediye Başkanı A. Mümtaz Çoban:

- Vilayetimizin ilçelerinin en önemli sorunlarından biri birlikte hareket edememesidir. Yani bir bütün olarak hareket edememesidir, birlikten güç doğar anlayışını maalesef ortaya koyamamasıdır. Eğer ki geçmişte bu birliktelik yakalanmış olsaydı bugün ikici, üçüncü dördüncü bir beş yıllık kalkınmalardan bahsedecektik bu potansiyelimiz de her zaman vardır. Önemli olan ticaretini, sanayisini, ortak kültürünü, mirasını hayata geçireceği uyumlu planlı bir çalışmayla ortaya koymaktır. Bitlis ve ilçelerinin zenginliklerini görüyoruz bu zenginlikler bölgeyi kucaklayacak nitelik ve niceliktedir.

Adilcevaz13.Com:

- Adilcevaz derken aklınıza ilk gelen nedir?

Ahlat Belediye Başkanı A. Mümtaz Çoban:

- Adilcevazlı kardeşlerimin cevizi ürünleri çok kıymetlidir ama ben orada değilim şu cümle daha çok hoşuma gidiyor ‘Adilcevaz’ Yani fetvanın adil verildiği külliye, doğru hükümlerin verildiği yer anlamında algılıyorum. Yanı başımızda bulunan hayatımın her merhalesinde sanai, sınai, ticari ahlaki bütün motiflerin birlikte olduğu bir aile olarak görüyorum ve Adilcevaz çok özel, Ahlat ve Adilcevaz ortak bir külliyedir. Adilcevaz ve Ahlat ortak evdir, ortak bir gemidir. Bu Mutki’yi, Hizan’ı, Tatvan’ı, Güroymak’ı izole ettiğim anlamına gelmesin onlarda bizim kardeşlerimizdir. Biz 20 km. gezi güzergahı olan yerde Adilcevaz’ı Ahlat’ta, Ahlat’ı da Adilcevaz’da yaşıyorum ve halkımızda aynı duyguları yaşıyordur hiçbir ayrısı gayrisi yoktur. Haneler birleşmiş, kız alıp vermişler her evde yeğenleri vardır bin yıllık birlikte ortak kaderdir. Ahlat ve Adilcevaz ortak kaderi Kulun eliyle Gerçekleşmemiştir Allah’ın eliyle gerçekleşmiş ve kul eliyle de bozulamaz bu birliktelik.

Adilcevaz13.Com:

- Kürt sorunu diye ifade edilen soruna bakışınız nedir?

Ahlat Belediye Başkanı A. Mümtaz Çoban:

- Ülkemizde bazı sorunların adının doğru bırakılmadığı kanaatindeyim, T.C devletinin sorunları varsa bu sadece etnik kimliğe dayalı sorun olmaz 70 milyonu ilgilendiren sorunlar vardır olaya böyle yaklaşmakta fayda var. 70 milyonun sorunlarının çözüleceği yerde vatandaşlık, haklarla anayasal haklarla parlamentoda çözersiniz. Konu eğer Kürtler ise Kürtlerle Türkler, Anadolu’da ki kardeşleri kul eliyle değil Allah’ın eliyle birlikte yaşamayı kader ettiği bir izanla birliktedirler. Allah’ı bir, peygamberi bir, dini bir, kıblesi bir, vatanı bir, bayrağı bir ve binlerce birlikteliğin beraber olduğu bir yerde ayrıdan gayrıdan bahsetme şansı ortadan kalkmıştır. Zaten Anadolu’da bin yıldan fazladır beraber yaşayan millet anlayışı yasal olarak iki tasnifte yer almıştır, Azınlıklar (gayri Müslim) Müslimler (ana unsur) kaldı ki bu medeniyet gayrimüslim unsurlarında ana unsura verdiği hakları vererek kucaklamıştır. Eğer bin yıldır bizi birlikte yaşatan medeniyetimizin hayatta olduğuna inanıyorsak sorun yoktur, eğer sorun varsa o zaman acilen devletin o bin yıllık Anadolu’da bütün insanlığın hayrına olan medeniyeti hayata geçirmesi lazımdır.

Adilcevaz13.Com:

- Başkanım sitemizi nasıl buluyorsunuz?

Ahlat Belediye Başkanı A. Mümtaz Çoban:

- Adilcevaz13.Com u sürekli ve ısrarla takip ediyorum, çok başarılı buluyorum. Örnek çalışmalarınızı takdir ediyorum. Adilcevazlı kardeşlerimin bu başarılarını kutluyorum. Eminim ki Adilcevazlı kardeşlerimde sizlerin bu başarılarınızdan iftihar ediyorlar. Bölgeyi kucaklayan bir özellik ortaya koymanız itibariyle de ne kadar engin bir ufka sahip olduğunuzu görüyorum. İlçem adına ve bölgem adına sizlere teşekkür ediyorum.

Adilcevaz13.Com:

- Sitemizin yaptığı ankette Bitlisin ili, ilçeleri ve beldelerinin belediye başkanlarının arasından yılın belediye başkanı seçildiniz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Ahlat Belediye Başkanı A. Mümtaz Çoban:

- Takdir edersiniz ki sitenizin anketinin sonucu belediye başkanı olarak bizi memnun etmiştir. Halkın teveccühünü kazanmak halka hizmet etiğimize dair halkımızın bu olumlu teveccühünün karşısında ziyadesiyle memnun etmiştir. Fakat halkımız bu anket sonucunda bize daha da bir sorumluluk yüklemiştir. Çünkü hizmetin sürekliliğinin sorumluluğu omuzlarımıza bir kat daha da binmiştir. Halkımızın gösterdiği bu ilgiden dolayı şükranlarımı arz ederim. Takdir halkındır biz halkın adına karar veremeyiz ve inanıyorum ki Bitlis’teki bütün belediye başkanlarımızın başarılı çalışmalar yürütmektedirler. Buradan bütün belediye başkanlarına çalışmalarında başarılar dilerim nihayetinde kazanan bölgemiz olmuştur.

Adilcevaz13.Com:

- Dünyada Sevdiğiniz lider Kimdir?

Ahlat Belediye Başkanı A. Mümtaz Çoban:

- Dünya huzur bulacağı liderlere kavuşacaktır bizde onları seveceğiz.

Adilcevaz13.Com:

- Sevdiğiniz Şairler Kimlerdir?

Ahlat Belediye Başkanı A. Mümtaz Çoban:

- Bu sorunuza çok teşekkür ederim. Benim sevdiğim şairler birden fazladır. Arif Nihat Asya, Necip Fazıl Kısakürek, Osman Yüksel Serdengeçti, Ali Ulvi Kurucu birde Ahlatlı yerel şairleri çok seviyorum.

Adilcevaz13.Com:

- Kişisel olarak sosyal aktiviteleriniz nelerdir?


Ahlat Belediye Başkanı A. Mümtaz Çoban:

- Sporu seviyorum Sporu da yapıyorum, kitap okuyorum okumayı ekmek su ve aş gibi çok seviyorum.

Adilcevaz13.Com:

- Bize Zaman ayırdığınız İçin Size şükranlarımızı sunar, Çalışmalarınızda Başarılar Dilerim.

Ahlat Belediye Başkanı A. Mümtaz Çoban:

- Ben Sizlere teşekkür ederim. Başarılarınızın devamını temenni eder, Sizlere İyi çalışmalar dilerim.


Röportaj: Salih BEŞKARDEŞ

Bu haber toplam 5364 defa okunmuştur
YORUMLAR
MHP Adabı
Ertuğrul Tutcu
Milliyetçi Hareket Partisi ve misyonun en önemli köşe taşlarından olan Ülkü Ocaklarının vermiş olduğu devlet adamı adabı ile yetişen büyüklerimizin siyaset ile uğraştıkları zaman ne kadar etkili olduklarının en bariz özelliklerinden biridir, Sn. Mümtaz Çoban!. Muhakkak ki ailevi yaşantısında da bu özellik vardır ve sonunda kazanan Ahlat olmuştur. Burada dikkatten kaçırılmaması gereken yapı Her ne kadar başkanın iyi niyetli ve gayretleri olmasıysa da yetiştiği camianın da hakkını vermek gerekir. Zira Ahlat'lı olması ile tanınan ve bölgeye çok değerli hizmetleri olan Sn. Halil İbrahim Oral Bey'i de unutmamak gerekir.
Milliyetçi Hareket Partisince ötekileştirmeden ayrılmaz bir bütünün parçaları olarak görünen halkımız. Belirli bir süre sonunda burada ayrılıkların olmadığını görünce lider kişi etrafında birlik olmanın hazzını yaşamaktadırlar. Sayın Başkan döneminin sonlarına doğru kurtlar sofrasına oturdu. Buda onun tercihidir. MHP mensubu olmamla beraber yapmış olduğu hizmetlerden dolayı kendisini tebrik ediyorum. Yapılan hizmetlerin de Sn. Ahlat halkına hayırlara vesile olmasını Cenabı Hak'tan niyaz ediyorum.
Kişisel olarak parti gözetmeden belediye başkanlık seçimlerinin iş yapacak kabiliyetteki kişilere odaklanarak parti gözetilmeden yapılması hemşehrilerim için gerçekten doğru bir konudur. Fakat yine de ben Sn. ÇOBAN'IN at değiştirdiği yarışta temayül yoklamasından çıkabileceğini düşünmüyorum. Nedeni ise akp'nin dindar görünen kindar yapısıdır. Yine de hakkında hayırlı olsun.
Seçmenler MHP adaylarının etrafında sıkı sıkıya durulmalı memleketini karşılıksız sevenler ile bir olmalı, iri olmalı ve diri olmalıdırlar. Sayın Başkan eğer bu iş akp ile olsaydı zaten adaya bakmaksızın akp Ahlat'ı alırdı fakat insanlar bıkmışlar. Bir yenilik bir kan değişimi istemişlerdi. Bu noktada da en doğru seçim MHP ötesi yok. Bu seçimde de beklentim yine MHP'DİR. Çünkü çalıştığınız teşkilat oradadır. Çalışma arkadaşlarınız oradadır. Bu ülkeyi gerçek sevenler Milliyetçi Hareket Etrafında olanlardır. Gerisi angarya. Üreticinin HAK'kını, Mazlumun HUKUK'unu ve ADALET'in aslını yaşamanız ve bu tada bakmanız için tek adrestir MİLLİYETÇİ HAREKET.

Saygılarımla...
12 Kasım 2013 Salı 09:07
adilcevaza selam
ahlatlı
öncelikle adilcevazlı kardeşlerime burad tşkler yoluyorum.başkanımızın dedği gibi ahlat adilcevaz kardeş ilçelerdir.ahlata böyle bir başkan ne gelmiş nede gelecek yolun acık olsun başkanım.
11 Kasım 2013 Pazartesi 21:41
bize ulaş
cevdet aydın
ben senin asker arkadaşın cevdet ara
10 Şubat 2013 Pazar 12:08
SON YORUMLAR
Yazan: Doç.dr. Dr. Mustafa Atlı
Yazan: Cemal
Hocam ağzınıza ve yüreğinize sağlık. Bir öğretmeni değil bir meleği tanımlamışsınız. Gerçekten hangi mesleği icra ederseniz edin, esas gayenize uygun yaşarsanız insan olsanız da üstünlükte melekleri bile geçebilirsiniz.
Sizin yazınız üzerine hatıralarım canlandı. Birkaç öğretmen davranışıyla geçmişi yad! edelim.
Eti senin kemiği benim dönemleri idi. O zamanlar velisi olması hasebiyle buna kısmen hakkı olduğu düşünülebilen babasından bile işitmediği azarı, yemediği dayağı öğretmeninden işitir yerdi öğrenciler. Bu durum garipsenmez, genel kamuoyu bunu hatta doğru ve gerekli görürdü.
İlk okul 4 ncü sınıfta 9-10 yaşlarında bir sabi iken öğlenci olduğum okula biraz geç gitmiştim. Öğretmenimiz! ile o gün yeni tanışacaktık. Sen misin derse geç gelen. Yaş söğütten bir çubuk ile iki elin avuçlarına sertçe ve insafsızca vurularak yediğim dayağı hiç unutur muyum? Bu muamele hayatımda bana olumlu hiç bir şey öğretmedi. Sadece o öğretmeni hep böyle olumsuz hatırlarım. Bana öğrettiği şey var mı inan hiç sanmıyorum.
Ortaokul yıllarında uzamış saçları sıfıra vursan bile izi geçmeyecek şekilde herkesin içinde koyun kırkar gibi makasla kesen idealist! öğretmenlerle de karşılaştık, karete ve tekvando bilgilerini, savunmasız öğrenciler üzerinde deneyenlerle de. Bugün 30-40 yaşlarının üzerindeki anne ve babaları, bu tip öğretmenler yetiştirdi. Ancak, bereket ülkede hukuka, adalete, bilime, insan hak ve hürriyetlerine inananlar da var mış ki, öğretime yönelik alınan tedbirler soncunda o dönemlerde hiç te azımsanamayacak kadar çok olan bu tür uygulamaların sonu gelmek üzere. Tükendi diyemem zira, halen sabilere iki harf öğretecek diye onlara hakaret eden döven tiplerle karşılaşmak mümkün.
Kısaca herkes sadece vazifesini yapsın. Öğretmen de sadece öğrencisine öğretmesi gereken bilgileri tam ve zamanında öğretsin yeter. Eğiteceğim diye bir öğretmen çocuğun ana-babası yerine geçmesin. Ana-babanın, çevrenin, Toplumun çocuğu eğitmeye dönük vazifelerini üstlenmesin. Zira bütün bu yükü taşıyamaz. Ana-babanın bile çocuğuyla ilişkisinde dikkat ettiği sınırları, ana-baba yerine geçip aşmasın. Öğrenciyi yaşı ne olursa olsun bir birey olarak görsün. Ona sanki okuldaki bir başka öğretmene, müdüre, veliye, sokaktaki bir yetişkine hitap ettiği gibi saygılı ve kibar bir şekilde hitap etsin. Ona bir birey olduğunu hissettirsin yeter. Bir akademik yıl sonunda o öğrenci, o dönemde öğrenmesi gereken bilgiyi öğrenmiş mi, önemli olan budur. Öğretmenlik vazifesinin sınırı aşılırsa o zaman sorunlar başlar. Eğitim işi de önce ailenin eğitimiyle olmalıdır. Ailenin eğitimi, her şeyi yaparım diyenlerce değil, eğitim işinde uzman olanlarca yapılması gereken planlı ve proğramlı bir iştir. Bu husus öğretmenleri aşar. Aileler eğitildikte çocuklar da eğitimli olarak öğretime başlar. Vesselam.
Yazan: Özcan BEŞKARDEŞ
Yazan: Mithat köse